A török kormány minden jel szerint megkísérelte átverni az amerikai elnököt. Donald Trump hónapok óta lobbizott Ankaránál Andrew Brunson amerikai lelkész szabadon bocsátása érdekében. Az elnök cserébe közbenjárt Izraelnél, hogy a zsidó állam hatóságai engedjék szabadon Ebru Özkant, a Hamasz-kapcsolatai miatt letartóztatott fiatal török nőt – ám a török hatóságok Erdogan korábbi ígérete, Özkan szabadon bocsátása, és az amerikai kormányzat határozott követelése ellenére sem voltak hajlandók a két évvel ezelőtti puccskísérlet után letartóztatott és gülenista összeesküvésben történt részvétellel, valamint a Kurd Munkáspárttal folytatott együttműködéssel vádolt Brunson szabadon bocsátására, így a lelkész – bár átkerült házi őrizetbe – nem térhetett vissza Amerikába.
Az Erdogan-rezsim szószegése felbőszítette Washingtont, amely augusztus elején szankciókkal sújtotta a török belügyminisztert és az igazságügyi tárca vezetőjét. A büntető intézkedések értelmében zárolják Abdulhamit Gül török igazságügyi miniszter és Süleyman Soylu belügyminiszter amerikai javait, egyúttal megtiltják, hogy amerikai állampolgárok bármiféle üzleti kapcsolatba kerüljenek a török kormány e két tagjával.
„Brunson lelkipásztor török tisztségviselők általi igazságtalan fogva tartása és folyamatos zaklatása egyszerűen elfogadhatatlan” – fogalmazott közleményében az amerikai pénzügyminiszter. Mnuchin leszögezte: „Trump elnök többször is világossá tette, hogy az Egyesült Államok elvárja Törökországtól a lelkipásztor azonnali szabadon bocsátását.”
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »