Újabb szenzációs szivárogtatás fordította a közvélemény figyelmét a „gazdagok és szépek” világára, ugyanis a Süddeutsche Zeitung munkatársai, akik tavaly a nagy port kavart Panama-aktákat is nyilvánosságra hozták a magas rangú közszereplők, politikusok és sztárok offshore ügyeiről, most újra bennfentes információkat osztanak meg az Appleby piacvezető offshore befektetési tanácsadó iroda ügyfeleiről. Újra mindenki érintett, aki számít: sportolók, politikusok, üzletemberek, még II. Erzsébet angol királynő is, ám az egyre szaporodó nyilatkozatok és a nyilvánosságra kerülő információ azt mutatják, hogy a helyzet nem egyszerűen fehér vagy fekete.
Más, mint PanamaA folyamatosan dagadó botrányban szinte az elsők között nevezték meg II. Erzsébet angol királynőt, akit Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt vezetője még arra is felszólított, hogy kérjen bocsánatot, amiért óriási összegeket fektetett be a lancasteri hercegségen keresztül a Kajmán-szigeteken, illetve Bermudán. Érintett az Apple, a Facebook, a Nike, de Wilbur Ross is, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere, akit még azzal is megvádoltak, hogy tiltólistás orosz oligarchákkal üzletel. Justin Trudeau, aki otthon az adóparadicsomok elleni tüzes beszédeivel igyekszik megnyerni a választókat, most kénytelen lesz kicsit árnyalni a képet, ugyanis a kampánya fő pénzgyűjtője, Stephen Bronfman neve is számos helyen szerepel a dokumentumokban. James Meyer Sassoon, aki 2007-ben a brit Pénzmosás Elleni Pénzügyi Intézkedési Munkacsoport elnöke volt, ugyancsak rendelkezik 236 millió dollárral egy befektetési alapban, amivel kapcsolatosan most magyarázkodni kényszerült.
A Süddeutsche Zeitung 2016-os szivárogtatása, amelyről lapunk is részletesen beszámolt (Panama-akták: Aki számít, benne van. 2016. 04.08.) egyelőre több szempontból is eltér a mostani, Paradise-papers névre keresztelt információáradattól. A tavalyi óriási botrányt okozó dokumentumtömeg ugyanis olyan ügyekről szólt, amelyben pénzmosás, adóelkerülés és hasonló gyanúval már nyomozás zajlott az érintett panamai iroda, a Monssack Fonseca ellen. Az Appleby azonban egy 2016-os felmérés alapján az egyik piacvezető offshore megoldásokat szolgáltató globális ügyvédi iroda, amelynek ügyfelei között ott van a Goldman Sachs, a Citibank, a JP Morgan Chase, a PwC, és még számos hasonló globális pénzügyi szolgáltató, több ezer cég vagy nagy vagyonnal rendelkező magánszemély. Miközben semmiféle pénzmosással vagy adócsalással kapcsolatos gyanús ügyben nem nyomoznak ellene vagy ügyfelei ellen.