Nézzük először a tényeket: július 14-én reggel három, gépfegyverrel és pisztollyal felszerelt fegyveres palesztin a Templom-hegyről kifelé jövet megközelítette az Oroszlános kapunál felállított izraeli őrposztot. A katonák feladata a hegyre belépni szándékozók ellenőrzése, ezért – mint a támadásról készült drámai videofelvételek egyértelműen tanúsítják – a terroristák észrevétlenül tudták hátulról megközelíteni az őrszemeket. Két izraeli határőr katonát halálosan, másik kettőt pedig súlyosan megsebesítettek, majd visszamenekültek oda, ahonnan jöttek, a mecsetek irányába. A három merénylőt az izraeli rendőrök itt, a Szikladóm előtti téren lelőtték. (A terroristák célja az lehetett, hogy bemeneküljenek a mecsetbe, azt remélve, hogy ott nem lövik le őket, vagy ha igen, akkor azt lehessen mondani, hogy izraeli rendőrök palesztinokat ölnek a muszlim szent helyen. Végül a rendőrök gyorsabbak voltak, és még a szabad téren ártalmatlanították a gyilkosokat.)
A támadás után az izraeli hatóságok lezárták és átkutatták a Templom-hegyet, valamint korlátozásokat vezettek be a jeruzsálemi Óvárosban is. Öt év óta először fordult elő, hogy a muszlimok nem mehettek fel a mecsetek terére a pénteki imára. A rendőrök fegyvereket, késeket, láncokat és más, erőszakra alkalmas eszközöket foglaltak le a muszlim szent helyen. Kihallgatták a Templom-hegy felügyeletét ellátó jordániai muszlim vallási hatóság, a Wakf személyzetét is. A zárlattal egyidőben azonnal tiltakozások kezdődtek a hegy több bejáratánál, ahol több száz palesztin gyűlt össze.
Két nappal később az izraeli hatóságok bejelentették, hogy újra megnyitják a bejáratokat, de fémdetektoros kapukat állítottak fel a belépők ellenőrzésére. A muszlimok közölték, hogy nem hajlandók áthaladni az ellenőrző pontokon, mert az sérti a lelkiismereti szabadságukat.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »