Oroszország üdvözölte Igor Dodon szocialista elnökjelölt győzelmét, aki nem sokkal a választási győzelem után be is jelentette, hogy alkotmánymódosítást fog kezdeményezni az elnöki hatalom megerősítése és az ország föderalizá-lása érdekében. Aki az ukrán eseményeket szoros figyelemmel kíséri, tudja, hogy az oroszok elsődleges követelése Ukrajnában az ország „föderalizálása” – azaz a Donyeck medencében található szakadár területek státuszának a központi hatalomtól való leválasztása. A geostratégiai szempontból fontos helyen fekvő, ám gazdaságilag nagyon gyenge országban a jobbközép ellenzék vezetője, Maia Sandu, a Tett és Szolidaritás jelöltje képviselte az európai integrációs irányt, míg a szocialista jelölt, Igor Dodon az Oroszország felé való orientáció híve, és megválasztásában aktív szerepet játszott több orosz szervezet is. Alekszandr Sevcsenko, a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint Dodon kampánystábjában több orosz „nem kormányzati” szervezet – azaz civil szervezetként aposztrofált, de az orosz állam által finanszírozott csoport – vett részt. Sevcsenko szerint Dodon malmára hajtotta a vizet az az utolsó pillanatban kiderült tény, hogy Maia Sandu román állampolgár is, ami miatt végül mintegy öt százalékkal lemaradt vetélytársától. Dodon szavazói Sevcsenko szerint az ország szuverenitása és a Romániához való csatlakozás elkerülése mellett voksoltak.
Franc Klincevics, az orosz felsőház képviselője szerint egyértelmű, hogy Kelet-Európa újra természetes szövetségese Oroszországnak, ami a szankciós és nyugati russzofób politika háttérbe szorulását és hazája európai befolyásának növekedését eredményezi. A Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek adott nyilatkozatában örömének adott hangot, hogy nemcsak a moldáv, hanem a bolgár választásokon is az Oroszország által támogatott jelölt nyert, és várakozása szerint a többi európai országban is ez az irányvonal lesz megfigyelhető. A TASZSZ hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint pedig mind Moldávia, mind Bulgária az orosz fejlődési irányt választotta.
A szakértők úgy látják, Moldávia, amely 2014-ben írta alá az EU-val az integrációs megállapodást, most visszafordulhat az Eurázsiai Gazdasági Közösség irányába, mivel az európai integráció nem váltotta be a gazdasági fejlődésre irányuló reményét. Konsztantin Zatulin, az orosz állami duma FÁK ügyekért felelős bizottságának vezetője szerint az EU nem számít Moldovára mint jelentős agrárországra, míg a szovjet korszakban ez az ország volt a Szovjetunió egyik legjelentősebb zöldség-, gyümölcs- és bortermelő tagja; Moldáviának rá kellett jönnie, hogy fontosabb számára az orosz piac, mint az EU-s, ahol termékei nem versenyképesek. Az Oroszország által bevezetett bojkott azonban erősen megrázta a gazdaságát.
Orosz szakértők több olyan lépést is várnak Dodontól, amelyek elősegíthetik a Dnyeszteren túli térség kérdésének megoldását. A terület – hasonlóan az oroszbarát szeparatisták által uralt Donyec medencéhez – fegyveres gócpont az ország sakkban tartására. Oroszországban már az orosz nyelv hivatalossá tételéről szóló referendum megtartására készülnek, és várják Moldávia föderalizációját; a gond csak az, hogy egyelőre Moldávia parlamentáris demokrácia, és az elnök hatásköre nem terjed ki azokra a jogkörökre, amelyeket az oroszok várnak tőle. Alekszandr Sevcsenko szerint így nem kizárt a parlament feloszlatása és előrehozott választások megtartása sem – hogy milyen jogi alappal, azzal kapcsolatban az orosz politechnológusok még agyalnak.
Hidegbéke
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »