Az UNESCO-határozat nyilvánvalóan egy politikai folyamatnak a része, amellyel a palesztinok le akarják választani Kelet-Jeruzsálemet Izraelről. Ha ugyanis sikerülne meggyőzni a döntéshozókat arról, hogy Kelet-Jeruzsálemnek – vagyis a Templom-hegynek, a Siratófalnak és a többi történelmi helyszínnek – nincs köze Izraelhez és a zsidó múlthoz, akkor könnyebb lenne kikiáltani a majdani Palesztina fővárosának. E cél elérése érdekében a palesztinok a világ által moderáltnak tartott arab államok segítségével több olyan határozati javaslatot kezdeményeztek az UNESCO-nál, amelyeknek ez volt a célja. Tavaly tavasszal terjesztették elő azt a határozati javaslatot, amely kimondta volna, hogy a Siratófal és az előtte található tér tulajdonképpen az Al-Aksza mecset része. Ez a kezdeményezés végül elbukott, de a történelemhamisítási offenzíva folytatódott; azóta az UNESCO Végrehajtó Bizottságának minden egyes ülésén beterjesztettek egy határozati javaslatot, amely a megszállt Palesztináról szól, és amelyben a Templom-hegyet és a Siratófalat következetesen arab néven emlegetik.
Idén áprilisban az UNESCO Végrehajtó Bizottsága végül elfogadott egy a jelenlegihez hasonló javaslatot olyan európai országok támogatásával, mint Franciaország, Svédország, Szlovénia és Spanyolország. A Megszállt Palesztina elnevezésű határozati javaslatról első olvasatban a múlt héten szavaztak. Az itt született eredménynek – bár az Izraelre nézve negatív volt – az az érdekessége, hogy áprilishoz képest Franciaország és Spanyolország is megváltoztatta a véleményét, és tartózkodott a szavazás során. Hasonlóan tett Argentína és India is, akik a szokásoktól eltérően ezúttal nem szavaztak Izrael ellenében. Izraelnek ugyanakkor mindössze hat támogatója volt a határozati javaslat keddi elfogadásakor: az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Hollandia, Litvánia, Németország és Észtország. A szavazás így 24–6 arányban elfogadta az Algéria, Egyiptom, Libanon, Marokkó, Omán, Katar és Szudán által benyújtott szöveget.
A határozati javaslat elfogadását követően Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök gúnyos szavakkal minősítette a döntést: „Mi jöhet még? Az UNESCO tagadni fogja a Batman és Robin közötti kapcsolatot? Vagy a rock és roll közöttit?” Netanjahu felhívta a figyelmet arra is, hogy a Biblia mellett elég megnézni Titus diadalívét Rómában ahhoz, hogy felismerjük a zsidóság jelenlétét a Templom-hegyen: „A diadalíven látni, hogy a rómaiak mit vittek haza azt követően, hogy lerombolták a második Templomot és kifosztották azt. Titus diadalívén szerepel a hétágú gyertyatartó, amely a zsidó nép szimbóluma, és hadd emlékeztessek mindenkit, hogy ez a zsidó állam szimbóluma ma is… Azt állítani, hogy Izraelnek nincs köze a Templom-hegyhez vagy a Siratófalhoz, olyan, mintha azt mondanánk, hogy Kínának nincs köze a kínai nagy falhoz vagy Egyiptomnak a piramisokhoz.” A helyzet pikantériája, hogy mindkét említett ország Izrael ellen szavazott.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »