A Pew Research Center idei felmérése szerint egyre inkább növekszik a migrációellenesség az európai országok lakosságának körében. A tíz országban – köztük Magyarországon – végzett kutatás szerint a megkérdezettek többsége határozottan ellenzi a kulturális sokszínűséget, mert az nem javítja, hanem inkább rontja hazájuk állapotát. Görögországban a megkérdezettek 63 százaléka, Olaszországban 53 százaléka, Magyarországon pedig 41 százaléka mondta azt, hogy a multikulturalizmus nyomán országuk rosszabb hellyé válhat. A legoptimistábbnak a spanyolok (22 százalék), a franciák (24 százalék) és a svédek (26 százalék) bizonyultak a multikulturalizmussal kapcsolatban.
A kutatásban részt vevő tíz EU-s tagállam közül nyolcban a megkérdezettek több mint fele meg volt győződve arról, hogy a menekültek miatt nőni fog a terrorveszély és a terrorcselekmények elkövetésének valószínűsége. A felmérés alapján a tagállamok közül Magyarországon a legnagyobb mértékű a muszlimellenesség és az iszlámmal szembeni ellenállás, ugyanis a válaszadók 72 százaléka hazánkban negatív hangnemben nyilatkozott a muszlimokról. Olaszország hasonlóan iszlámellenes (69 százalék), azonban Lengyelországban (66 százalék) és Görögországban (65 százalék) is aggodalommal tölti el a lakosságot az iszlámnak a bevándorlás miatti terjedése.
Nyugat-Európában (Franciaország, Németország, Egyesült Királyság) viszont a lakosság nem ennyire negatívan ítéli meg az iszlámot: mindössze 29 százalékuk érezte fenyegetőnek a muszlim lakosság jelenlétét, Nagy-Britannia esetében pedig 28 százalék. (Utóbbi esetben azonban az előző évhez képest 9 százalékponttal nőtt az iszlámellenesség, ami valószínűleg a migrációs válságnak köszönhető.)