Múlt péntek este és szombat hajnalban a hadsereg egy kisebb csoportja puccsot hajtott végre Erdogan és a török kormány ellen. A magát Béketanácsnak nevező katonai csoport célja az egyre erősebben autoriter Erdogan-rezsim leváltása volt. A mintegy háromezer katonát mozgósító akció során lezárták a Boszporusz-hidat, elfoglalták az Atatürk repteret, körbevették a Parlamentet, illetve számos utat lezártak, majd az állami televízióban kijárási tilalmat rendeltek el. Péntek este rövid ideig úgy tűnt, hogy a puccs akár sikerülhet is, aztán a CNN Turk kereskedelmi tévén keresztül egy iPhone-on, a FaceTime-on keresztül megjelent Erdogan elnök, a demokrácia megvédésére szólítva fel híveit. Ez – bár morálisan teljesen megvetendő és jól jellemzi a török elnök stílusát, hiszen fegyvertelen embereket küldött a tankok ellen – zseniális húzásnak bizonyult, a civilek mozgása a városban ugyanis akadályozta a katonákat a helyzet stabilizálásában.
Mindezek fényében megoszlanak a vélemények arról, hogy a puccsot jól megszervezték vagy sem. A Jerusalem Post által megszólaltatott, Isztambulban élő katonai szakértő, Gareth Jenkins szerint „a puccs szemmel láthatólag jól meg volt szervezve, de a hetvenes évek forgatókönyve szerint”. A puccs lebonyolítása az 1973-as chilei vagy az 1980-as ankarai puccsra hasonlított leginkább. A katonaság elfoglalta a kulcspozíciókat, de nem ejtett túszul senkit az AKP vezetői közül, nem kapcsolta le a kereskedelmi tévéket, illetve nem zavarta meg a telefonhálózatot, aminek az lett a következménye, hogy a kormány a közösségi médián keresztül el tudta juttatni üzeneteit híveinek.
Tekintettel a puccs látványos sikertelenségére – ez az első sikertelen puccs a háborút követően – sokakban felmerült az is, hogy Erdogan és az AKP (Az Igazság és a Fejlődés Pártja) maguk szervezték meg a kontrollált puccsot, hogy annak legyőzése után leszámolhassanak minden ellenségükkel. Bár ezt a verziót csak nagyon kevesen osztják, még kiderülhet a Wikileaks által nyilvánosságra hozott levelekből. A Wikileaks kedd este az AKP közel 300 ezer e-mailjét hozta nyilvánosságra, egyelőre ömlesztve.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »