A rettegés napjai szombat reggel kezdődtek Brüsszelben, azt követően, hogy a rendőrség információi szerint a párizsi robbantás miatt körözött Salah Abdeslam Molenbeekben tűnt fel. A rendőrség attól tartott, hogy Abdeslam egy bombamellényben mászkál Brüsszelben, újabb célpont után kutatva. Először a metróközlekedést állították le, majd este hat után bezártak a kávézók, az éttermek és a főbb üzletek. Az utcákon gépfegyveres katonák és páncélozott járművek jelentek meg, miután a hatóságok bejelentették: Belgium súlyos és azonnali terrorfenyegetés alatt áll.
A veszély a hétvége elmúltával sem csökkent, így egy nemzetbiztonsági ülés után Charles Michel kormányfő jelentette be, hogy a szigorú intézkedéseket fenntartják, zárva lesznek az iskolák, a lakosokat pedig arra kérik, ha lehet, maradjanak otthon. Hétfőn tehát nem nyitottak ki az óvodák, az általános és középiskolák, de nem tartottak előadásokat az Université Libre de Bruxelles egyetemen, illetve a Vrije Universiteit Brussel is azt tanácsolta oktatóinak, hogy otthon dolgozzanak. (Ezek az intézkedések egészen lapzártánkig érvényben maradtak). A lakosság nagyon nehezen viseli a szigorú intézkedéseket. A Euronewsnak nyilatkozó járókelők szerint a terroristák elérték a céljukat, Brüsszel lebénult, és vágni lehet a félelmet.
A kialakult helyzetről hétfőn nyilatkozott Avraham Gigi, Brüsszel főrabbija a 103 FM nevű izraeli rádiónak. „A Sabbat óta az egész város lebénult. A zsinagógák zárva vannak, ilyen nem történt a második világháború óta. Az emberek otthon imádkoznak kis közösségekben. Az iskolák, színházak, a legnagyobb bevásárlóközpontok mind zárva vannak. Félelemben élünk, és várjuk a rendőrség és a kormány utasításait.” Gigi szerint a belga zsidó közösség mindössze ötvenezer ember körül lehet. „25 ezren élnek Brüsszelben, 18 ezren Antwerpenben, a maradék kisebb helyeken. Nagyon sokan kivándoroltak Izraelbe, Kanadába és az Egyesült Államokba. Az emberek megértették, hogy a zsidóknak nincs jövőjük Európában” – nyilatkozta a brüsszeli főrabbi.
A rendőrség vasárnap este számos razziát tartott, amelyekben letartóztattak több mint tizenöt embert, de nem volt közöttük Abdeslam, akiről ellentmondásos információk jelentek meg. Kedden a német rendőrség Hannover környékét kutatta fel a terrorista után, azt követően, hogy olyan információk jelentek meg, miszerint Belgiumot elhagyva Németországba ment. Mellesleg Abdeslam célja sem tökéletesen egyértelmű: a rendőrség annak az eshetőségét is felvetette, hogy a terrorista csak menekül, de nem tervez újabb merényletet. Ez az opció azt követően merült fel, hogy Párizs Montrouge nevű negyedében egy szeméttárolóban találtak egy robbanómellényt. Az egyik verzió szerint a bomba nem működött és Abdeslam ezért vált meg tőle, a másik szerint viszont menekülőre fogta, és nem szándékozik öngyilkos merényletet elkövetni.
A belga rendőrség kedden egy újabb férfi ellen adott ki körözést: a 30 éves Mohamed Abrini együtt utazott Abdeslammal Párizs irányába még a november 13-ai merényletek előtt. Az egyik benzinkút biztonsági kameráján látható Abdeslam és Abrini abban a Renault Clióban, amelyet később a terrortámadás során használtak.
Időközben a Le Nouvel Observateur című francia hetilap arról számolt be, hogy a Bataclanban gyilkoló terroristák nem akarták felrobbantani magukat. A lapnak nyilatkozó magas rangú rendőrtisztek információja szerint a támadók megpróbálták meggyőzni a rendőröket, hogy engedjék őket elvonulni. George Salinas, a BRI nevű elitegység igazgatóhelyettese azt mondta, hogy amikor ők bevonultak, két dzsihádista még élt, és mintegy 20 tússzal bujkált a koncertterem folyosóin. Éjjel fél tizenkettő és fél egy között egy túsztárgyaló ötször beszélt velük. Salinas szerint a terroristák rendkívül zavartak és felajzottak voltak, mintha valamilyen kábítószer hatása alatt álltak volna.
Az idő teltével egyre több információ áll rendelkezésre a terroristák mozgásáról és az események időbeli lefolyásáról. Mint kiderült, a terrortámadásokat kitervelő – és azóta már likvidált – Abdelhamid Abaaoud a Bataclan közelében tartózkodott, amikor a rendőrség megpróbálta kiszabadítani a túszokat és hatástalanítani a terroristákat. Ez egyben azt is jelenti, hogy percek választották el attól, hogy ott legyen, amikor megérkezett a helyszínre siető François Hollande elnök. François Molins párizsi főügyész kedd este arról számolt be, hogy az általa használt mobiltelefon adatai szerint Abaaoud bejárta azokat a helyszíneket a 10., 11. és 12. kerületben, ahol percekkel később lövöldözés volt. Molins arról is beszámolt, hogy a nyomozók szerint Abaaoud és társa – akit a lövöldözés után nem sikerült még azonosítani – november 18-án vagy 19-én öngyilkos merényletet akartak végrehajtani a La Défense nevű üzleti negyedben.
Háborús alapelvek
Szabadon mászkáló terroristák
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »