Az október 30-ai bukaresti tűzeset kezelése csak az utolsó cseppet jelentette a pohárban Victor Ponta miniszterelnök lemondásakor (Népharag. Hetek, 2015. november 6.). Ponta feje fölött egy ideje már korrupciós botrányai miatt is gyűltek a fekete felhők. A koncerten történt tragédia után ezrek vonultak utcára Bukarestben a kormány lemondását követelve. A bukaresti klubtűz halálos áldozatainak száma időközben 48-ra nőtt, és már 8 embert előzetes letartóztatásba helyeztek az üggyel kapcsolatban: legutóbb a katasztrófavédelmi hivatal egyik felügyelőjét, akit valószínűleg megvesztegetett a tűzvédelmi engedéllyel nem rendelkező klub.
A döntés komoly erőpróba elé állította az államelnököt, aki talán még egyedül hiteles a jelenlegi politikai elitből. Azonban Klaus
Johannis hitelessége is komolyan mérlegre került a döntés nyomán, mivel egy szakértői kormány élére hiába nevez ki technokrata miniszterelnököt, ha a korrupt politikai pártok nem támogatják. A tüntetők ugyanis egyértelművé tették minden politikus számára, hogy nem tűrik tovább a korrupciót. Ferenczi Zsolt háromszéki újságíró szerint nagyon kicsi volt az a kör, amely szóba jöhetett, de Johannisnak talán sikerült kiválasztania a legjobb, komoly nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakembert, akit vélhetően a parlament is elfogad majd. Fontos volt olyan jelöltet állítani, aki külföldön is elismert szakember, és olyan referenciákkal rendelkezik az unióban, amelyek megnyugtatják a külföldi befektetőket, jelezve, hogy új korszak indul el a román belpolitikában és közéletben.
Johannis nem akar előrehozott választásokat, ehelyett arról beszélt, hogy tavasszal tiszta önkormányzati választásokra, ősszel pedig tiszta parlamenti választásokra van szükség. Az államfő kiemelte, hogy a jogállam megerősítése fontos Romániában, ezért nyitottá kell tenni a politikai versenyt, amihez fiatal, új arcok megjelenésére is igény van a romániai pártokon belül.
Az RMDSZ az utóbbi időben fagyossá vált román–magyar kapcsolatok javulását várja a szakértői kormánytól. Kelemen Hunor, a párt elnöke lapunknak azt mondta: közös kormányzásuk idején kiváló szakembernek ismerte meg Cioloşt, és bár nem ígér látatlanban támogatást az új kabinetnek, bízik benne, hogy a magyar közösség igényeit is figyelembe veszik a jövő évi költségvetés kidolgozásakor. Az RMDSZ ugyan nem nevezett meg saját jelöltet, de egy „Cioloş típusú miniszterelnököt” szeretett volna a kormány élén látni.
Az új miniszterelnök