Az indítvány címe konkrétan fogalmazta meg a liberálisok véleményét: „Válasszatok Románia és egy hitelét vesztett miniszterelnök, Ponta között. Mondassátok le Victor Pontát!” A szerzők megállapítják, hogy a parlamentnek a román nép érdekeit kell képviselnie, és kötelessége fellépni azokban a helyzetekben, amikor a hatalom már nem az állampolgárok érdekében kormányoz. Az indítvány szövege szerint Románia a világ egyetlen országa, amelyet bíróság elé állított, hivatalban lévő miniszterelnök vezet. A szerzők felteszik a költői kérdést: megengedheti-e Románia, hogy bíróság elé citált vádlott vezesse? Valamennyi EU-tagállam miniszterelnöke már a bűnvádi eljárás megindítása előtt benyújtotta volna lemondását, vagyis – Románia esetében – már több mint három hónappal ezelőtt. A liberálisok arra hivatkozva követelték a kormányfő lemondását, hogy okirat-hamisító miniszterelnök nem írhat alá romániai jogszabályokat, és adócsalással vádolt miniszterelnök nem kezeskedhet Románia költségvetéséért; pénzmosás vádjával a bíróság elé állított miniszterelnök kezére nem adhatóak az adókból, a román állampolgárok hozzájárulásaiból befolyó összegek, és korrupcióval vádolt miniszterelnök nem szavatolhatja a 2016. évi választások kifogástalan megrendezését. „Egy ilyen miniszterelnök csakis a bíróság lépcsőiről tárgyalhat a Nemzetközi Valutaalappal, két beidézés között” – állt a bizalmatlansági indítvány szövegében.
Szakértők úgy vélik, Victor Ponta gazdasági „öndicsérete” ellenére a román gazdaság komoly strukturális gondokkal küzd – mondja lapunknak Nagy Árpád kolozsvári politológus. A Ponta-kormány masszívan megnyirbálta a beruházásra fordított összegeket, gyakorlatilag leállította az autópályák, az újabb kórházak, iskolák építését, a nagy beruházások pedig nagy korrupciós vizsgálatokhoz vezettek.
A Nemzeti Liberális Párt joggal kérte a parlamentet, vessen véget a szégyenteljes helyzetnek – véli Nagy Árpád. A bizalmatlansági indítvány elutasításáról az utolsó pillanatban meggyőzött Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettesnek a sajtó és a beterjesztők nekiszegezték a kérdést a sikertelen szavazás után: milyen nemzeti érdek indította arra, hogy Victor Ponta kormányfői tisztségben való megtartására szavazzon, lejáratva ezzel az országot. Ha nem tudnak megszabadulni Victor Pontától, akkor tartsák meg a párt, de ne a kormánypalota élén, szól az egyértelmű üzenet a baloldali tömörülés Oprea vezette kisebbik pártjának.
A nemzeti liberális oldal képviselői úgy vélik a keddi szavazás után, hogy Victor Ponta támogatói jóvátehetetlenül lejáratják Romániát, hiszen a nemzetközi sajtó is olyan államként festi le országukat, amely megtűri a korrupciót, és korrupt személyeket helyez a legfontosabb tisztségek élé-re. A bizalmatlansági indítványt benyújtó párt újfent emlékeztette a kormánykoalíció parlamenti képviselőit, hogy szavazóik nem azért voksoltak rájuk, hogy bűnvádi eljárás alatt álló miniszterelnököt tartsanak meg tisztségében. Márpedig, „akik a bizalmatlansági indítvány ellen szavaznak, azok elárulták mindazokat, akik még hisznek abban, hogy a jövő a becsületes embereké” – idézi a román lapok kommentárjait Nagy Árpád.
Csatolt dokumentum
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »