Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) ugyan rendelkezik a csempészekre vonatkozó adatokkal, mivel azonban a hálózatok rejtetten és illegálisan működnek, pontosan nem tudni, hányan vesznek részt az embercsempészetben. Az, hogy mennyi pénzt követelnek egy-egy útért, a távolságtól, a nehézségi foktól és az utazás módjától függően változhat, így a UNODC szerint egy Ázsiából érkező migráns néhány 100 dollártól akár 10 ezerig terjedő összeget is kifizethet; a Földközi-tengeren át érkező afrikaiak 1000 dollárt, a szíriaiak pedig körülbelül 2500-at.
A The Guardian információi szerint azok az afgánok, akik Magyarországra érkeznek, 10-11 ezer dollárt fizetnek az embercsempészeknek, amiben benne van a határátlépésnél történő „segítségnyújtás” díja is. Az UNODC szerint éves szinten akár 150 millió dollár is vándorolhat az embercsempészek zsebébe, azonban a mexikói határnál működő bandák sokkal nagyobb (6,6 milliárd dolláros) bevételre számíthatnak. Az embercsempészet erőszakkal is párosul, hiszen gyakran fogva tartják és megkínozzák az Eritreából, Szíriából és Afganisztánból menekülőket, amíg a rokonaik el nem küldik értük a váltságdíjat.
Mire egy menekült eljut Európába, addigra általában több csempész számára is fizetnie kell, hiszen egyfajta „munkamegosztás” alakult ki ezekben a csoportokban: vannak toborzók, szállítók, elszállásolók, szervezők, „pénzügyesek” és verőemberek. Az egyik legaktívabb, Egyiptomban tevékenykedő embercsempész, a magát Abu Udaynak nevező szír férfi tavaly hozzávetőlegesen tízezer bevándorlót juttatott el Olaszországba, 1,5 millió fontot keresve ezzel – leszámítva azt a pénzt, amit a hajóskapitányoknak és a rendőrségnek fizetett. A hatóságoknak ugyanis nagy szerepük van abban, hogy ennyi menekült jut az „öreg kontinensre”: Uday a The Guardiannek elmondta, hogy 300 bevándorlóból általában 250-et futni hagynak a rendőrök, 50-et viszont letartóztatnak azért, hogy „megmutassák az olaszoknak, hogy azért ők is csinálnak valamit. Akciónként 12 800 dollárnak megfelelő egyiptomi fontot fogadnak el”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »