Az áldozatok és szemtanúk beszámolói által alátámasztott jelentés leírja, hogy a volt foglyokat csonttöréssel járó verésekkel, elektromos árammal és alvásmegvonással kínozták, színlelt kivégzésekkel fenyegették, valamint a szeparatisták oldalán a hadifoglyok tömeges kivégzése is előfordult. Az AI beszámolt több szemtanú elbeszéléséről, akik egybehangzóan azt állították, hogy a szeparatisták egyik szabadcsapata, a Vosztok 2015 januárjában tömeges kivégzést hajtott végre az egyik ukrán zászlóalj foglyul ejtése során, Krasznij Partizan bevételekor.
A foglyokkal különösen kegyetlenül bánt egy nő, aki több fogságba esett katonát is lelőtt és megsebesített, miután megadták magukat, és már fegyvertelenek voltak: őt egy férfi harcostársa utasította rendre.
Ugyanakkor a Kijev-párti szélsőjobboldali csapatok is követtek el a genfi egyezménybe ütköző cselekményeket: a Jobb Szektor nevű szervezet az áldozatok beszámolója szerint illegális fogolytábort működtet, ahol a szeparatizmussal vádolt személyeket fogva tartják és kegyetlen bánásmódban részesítik. Az Amnesty International megkeresésére a kijevi hadvezetés és a biztonsági szolgálat sem reagált, ezért a jelentés készítői ezeket az információkat hitelesnek tekintik. Különösen megrázó annak az áldozatnak az elbeszélése, akit Volnovahában vettek őrizetbe és tartottak fogva öt napig a Jobb Szektor fegyveresei. A férfit, akit Alekszander Pincsukának hívnak, azért kínozták meg különösen kegyetlenül, mert a szeparatisták egyik vezérével megegyezik a vezetékneve. A férfi elmondása szerint ketten beléptek a cellájába, és azzal vádolták meg, hogy azért megy Oroszországba, hogy információt adjon át Ukrajnáról. A férfi azzal védekezett, hogy üzleti útra ment, de ezt nem ellenőrizték. Nejlonzsákot húztak a fejére, amitől fuldoklott, és mindig ugyanazt a néhány kérdést tették fel. Azt feltételezték, hogy rokona a szeparatista vezetőnek, és a hollétét próbálták kiverni belőle, majd élve eltemetését szimulálták. Amikor a föld alatt elvesztette az eszméletét, kihúzták a gödörből, elvették a kabátját és az óráját, majd visszavitték a cellájába. Másnap újra kihallgatták: azt akarták kideríteni, hány tank van Donyeckben. Mivel a férfi nem tudott válaszolni, olyan kegyetlenül megverték, hogy súlyos koponysérülést szenvedett. Öt nappal őrizetbe vétele után elengedték, és a donyecki kórházban háromhetes kezelésen ment át. Orvosa elmondása szerint életmentő beavatkozásra volt szüksége, ha nem kapott volna segítséget, meghal.
Noha mindkét oldalon fordultak elő kegyetlenkedések, a szeparatisták egyik vezetője, a népi hősként tisztelt korábbi autófényező, mostani nevén Motorola, újságírói kérdésre maga ismerte el, hogy részt vett hadifoglyok kivégzésében. Vlagyiszlav Szeleznyov, az ukrán hadvezetés hivatalos képviselője a Ria Novosztyi hírügynökségnek eljuttatott közleményében megfogalmazta, hogy az ukrán hadsereg „semmilyen körülmények között nem alkalmaz kínzást, kegyetlenséget. Nemcsak humánusan járunk el a hadifoglyokkal, hanem a megfelelő orvosi ellátásban is részesítjük őket.”
A kijevi hadvezetés nyilatkozata ellenére azonban komoly problémát jelentenek azok az önkéntes alapon szerveződött csapatok, mint a Jobb Szektor vagy a Dnyeper, amelyek nem hajlandóak mindenben a kijevi vezetés utasításai szerint eljárni. Gyenisz Krivosejev, az AI londoni irodájának egyik tagja elmondta: az ukránok reputációját nagyban rontja, hogy a bíróságok nem indítanak eljárást a hozzájuk panasszal forduló bántalmazottak ügyében, még ott sem, ahol Kijev-párti a város. Sokszor elutasítják az orvosi látlelettel, vagy nyilvánvalóan ütésektől származó sérülésekkel bírósághoz forduló emberek keresetét, az ukrán biztonsági szolgálat pedig elutasítja a jogvédő szervezet megkeresését a fogvatartottak számára vonatkozóan. A leginkább azonban az nehezíti a jogvédő szervezetek helyzetét, hogy hivatalosan nincs a térségben hadiállapot, mert Moszkva tagadja részvételét a konfliktusban – így a fogvatartottak nem minősülnek hadifoglyoknak, a Nemzetközi Vöröskereszt vagy egyéb jogvédő szervezetek pedig nem gyakorolhatják a felügyeleti jogot a foglyok körülményeinek megfigyelésére.
Nemkívánatosak
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »