A horvát kezdeményezésnek egy történelmi évforduló ad szomorú aktualitást. Az elmúlt héten emlékezők tízezrei érkeztek a kelet-szlavóniai Vukovárra, hogy a város délszláv háborúban történt elfoglalásának 23. évfordulóján leróják kegyeletüket az áldozatok, a vukovári kórház 261 lemészárolt betege, orvosa és ápolója előtt. Seselj sem hagyta szó nélkül a megemlékezést: a szerb radikálisok honlapján a civilekkel és sebesültekkel szemben „bátor helytállást” tanúsító egykori szerb csetnikeknek gratulált a város „felszabadításáért”, majd újból hitet tett Nagy-Szerbia feltámadása mellett.
Andrej Plenković horvát konzervatív EP-képviselő szerint azért van szükség az elítélő határozatra, mert Seselj újra társadalmi instabilitást hozott a volt jugoszláv térségbe. A Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke közel tizenkét évet töltött előzetes letartóztatásban a Hágai Nemzetközi Törvényszék fogdáján. Horvátország, Bosznia-Hercegovina és a Vajdaság területén elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolták meg, de ítélet mindmáig nem született a perében. Idén november 12-én hazatérhetett Szerbiába, mert a bíróság jobbnak látta, ha az áttételes májrákkal küzdő Seselj gyógykezelését „humanitárius okokból” Belgrádban folytatják. Egyes források szerint Seselj életéből már csak hetek lehetnek hátra. Slobodan Milošević egykori szerb elnök 2006-ban a hágai börtöncellájában halt meg, ítéletet az ő ügyében sem hoztak, így a hágai bíróság valószínűleg nem akar még egy mártírt adni a szerb radikálisoknak – vélekedik Zoran Dimitrovic újvidéki politológus a pártvezér szabadon bocsátásának igazi okairól.
A horvátok minden lehetséges fórumon fellépnek Seselj ellen: Ivo Josipović horvát elnök például már levélben kérte számon Theodor Meronnál, a Hágai Nemzetközi Törvényszék elnökénél a bíróság engedékenységét. Serge Brammertz hágai főügyész nemrégiben az üggyel kapcsolatban kijelentette: a 2003-ban magát önként feladó Seselj ügyében legkorábban 2015 végén lehet ítéletre számítani, addig a vádlott szerbiai gyógykezelése látszik a legjobb megoldásnak.
Maga Seselj természetesen győzelemként éli meg hazatérését, és a repülőtéren rá váró tömeg előtt rögtön a régi szókimondó önmagát idézte: „Mint ahogy azt megígértem 12 évvel ezelőtt, tönkre fogom tenni a Hágai Nemzetközi Törvényszéket. Most azért jöttem, hogy jelentsem: egy sebesült fenevadat hagytam ott elvérezni, de továbbra is rabszolgaként tartják ott a mieinket, akik ellen azért folyik eljárás, mert szerbek.” Betegsége ellenére Seselj rögtön egy nagygyűlést hívott össze, amelyen a rendőrségi becslések szerint háromezren vettek részt – mondja Zoran Dimitrovic. Belgrádban azonban Seselj pártelnök nemcsak a hágai törvényszéket ostorozta, hanem a jelenlegi szerbiai hatalom vezetőinek, egykori harcostársainak is üzent, akik véleménye szerint elárulták Szerbiát. „Az amerikaiaknak udvarolnak, ezért jövőre hatalomváltást kell végrehajtani az ország érdekében” – mondta a csetnik vajda a nagygyűlésen. A radikálisok szerint Szerbia lakosságának legalább a fele nem kíván az Európai Unió részévé válni, és az unió helyett sokkal inkább Oroszországgal és szövetségeseivel kellene jobb kapcsolatokat ápolni, mert ez a szerb nép politikai öröksége.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »