Október 21-én ismét keresztény és muszlim aktivisták tüntettek Asia Bibi szabadon engedéséért, ezúttal a friss Nobel-békedíjas Malalához intézve felhívást, hogy emeljen szót meghurcolt honfitársáért. A keresztény asszony mezőgazdasági munkásként Pandzsáb tartományban élt, ahol muszlimokkal dolgozott együtt. 2009-ben munka közben vitába keveredett egy testérpárral, akik azt állították, hogy Bibi tisztátalanná tette a vizet, amihez hozzáért, mivel hitetlen. Állításuk szerint az asszony erre Mohamed prófétát kezdte szidni. A környéken hamar kirobbant a lincshangulat, és Bibi 9 éves lánya már arra a hírre rohant haza az iskolából, hogy anyját az otthonukban bántalmazzák. A feldühödött férfiak letépték az asszony ruháit. „Kihurcolták a falu közepére. Hiába sírtunk, senki sem figyelt ránk” – emlékszik vissza a ma 14 éves Esham. Őt és értelmi fogyatékos nővérét obszcén jelzőkkel illették, és szintén bántalmazták a támadók. „Azok az emberek, akik zaklatták és kínozták a feleségemet, mindannyian jól ismernek engem, de nem tisztelnek semmit sem” – nyilatkozta Bibi férje, Ashiq Masih a brit The Daily Mailnek. A férfinak családjával együtt el kellett hagynia a települést, ahol egész életét töltötte, és Lahor keresztény negyedébe költözött, de itt szintén többször lakhelyet kellett változtatniuk, nehogy felismerjék őket.
A pakisztáni blaszfémiatörvény már régóta szálka a világ szemében, az országban azonban olyan „szent tehénnek” számít, amihez nem lehet egyszerűen hozzányúlni. 2010-ben az akkor hatalmon lévő Pakisztáni Néppárt két politikusa is felkarolta Asia Bibi ügyét, és szót emelt a törvény eltörléséért. Salman Taseert, Pandzsáb kormányzóját saját testőre gyilkolta meg, Shahbaz Bhatti kisebbségügyi minisztert pedig ismeretlen fegyveresek lőtték le otthona előtt. A két politikus halála heves indulatokat váltott ki mindkét oldalon. Salman Taseer temetése nagyszabású tiltakozó tüntetésbe torkollott, ugyanakkor sokan fejezték ki szimpátiájukat a gyilkos testőrrel is, akit hatalmas tömeg kísért a tárgyalásra, sőt, rózsaszirmokkal dobálták. A kormány ezután levette a napirendről a kérdést. Legközelebb 2013 januárjában került elő, amikor vallási vezetők azt az indítványt tették, hogy a Büntető Törvénykönyv 295/C cikkelyének megsértése – azaz a blaszfémia elkövetése – ezentúl minden esetben halálbüntetést vonjon maga után, és a bíróság ne szabhasson ki életfogytig tartó börtönbüntetést az elkövetőkre.
Az Amnesty International felmérése szerint Pakisztánban a tavalyi évben legalább 226 halálos ítéletet hoztak, és az év végén több mint 8526 ember volt halálsoron, akik közül 450-en már nem fellebbezhettek az ítélet ellen. A szervezet jelentésében arra is felhívta a figyelmet, hogy az elítéltek közül legalább 7 nő várandós volt letartóztatásuk időpontjában.
A Jog és Igazság Amerikai Központja (ACLJ) petíciót küldött a kormánynak, mivel felháborítónak tartják, hogy az Egyesült Államok kormánya Asia Bibi bebörtönzése óta 8 milliárd dollár segélyt küldött Pakisztánnak. Keddel bezárólag 40 ezer polgár írta alá a petíciót, amelyben követelik a támogatások felfüggesztését, hogy ezzel is nyomást helyezzenek a pakisztáni törvényhozásra. A CitizenGO nemzetközi szervezet a Pakisztánba delegált amerikai nagykövetnek juttatja el írásos tiltakozását, amelyben a közbenjárását kérik.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »