Jonathan Mosery, az izraeli Védelmi Minisztérium szóvivője a Heteknek elmondta: a rendszer eddig 2-70 kilométeres tartományban hatástalanított rakétákat. Nem megerősített információk szerint egy telep (ami egy rakéta kilövésére alkalmas) nagyjából 50 millió dollárba kerül; a telepek pontos száma nem ismert. A szóvivő háláját fejezte ki a szövetséges államoknak, különösen az Egyesült Államoknak, akiknek anyagi támogatása nagyban hozzájárul a zsidó állam önvédelmi rendszerének működtetéséhez.
A 2 milliárd sékeles (mintegy 90 milliárd forintnyi) büdzséből kifejlesztett Vaskupola-rendszer érzékeli az izraeli légtérbe behatoló rakétákat, beazonosítja azok röppályáját, és amennyiben a becsapódás lakott területen várható, megkezdi a megsemmisítő rakéta kilövését. A rendszer közben a szükséges helyszínen beindítja a légvédelmi szirénákat, ami a civil lakosságnak jelzi a veszélyt. Bennünket egy autópályán ért az első figyelmeztetés. Ilyenkor az autósok félrehúzódnak, és az út melletti betontámfal védelmébe bújnak. A helyes eljárás szerint hassal kell a földre feküdni, és kézzel a fejet védeni. A Vaskupola hatékony működését jelzi, hogy sok izraeli szinte közömbösen veszi tudomásul a támadásokat, és rengetegen egyáltalán nem tartják szükségesnek a biztonsági előírások betartását.
Az épületekben tartózkodó lakosság a legközelebbi óvóhelyre kell bújjon; ilyennel először a Bar Ilan Egyetem kampuszán találkoztunk, ahová a hébe-hóba feltűnő rakéták elől voltunk kénytelenek behúzódni. Tel Aviv környékén a konfliktus kezdete óta mindennap többször megszólal a sziréna. A Vaskupolának hála még egy gázai rakéta sem csapódott be Izrael második legnagyobb városába.
Tel Aviv környékén a szirénák megszólalásától számítva másfél perc áll a lakosság rendelkezésére, hogy menedékbe húzódjon. Az olyan Gáza-közeli településeken viszont, mint Szderót, Askelon vagy Asdód, a menekülési idő 15-30 másodpercre csökken.
A védelmi rendszer automatikusan elengedi (mintegy spórolásképpen) azokat a rakétákat, amelyeknek becsapódási helye lakatlan területen várható. Ezek is okoznak károkat – magyarázta Jonathan Mosery –, de nem éri meg a költséges védőpajzsot ilyenek miatt aktiválni.
Mosery szerint a Vaskupola új fejezetet nyit a harcászat történetében. Nem csoda, hogy államok sora szeretné megvásárolni a technikát. A szóvivő arról is beszámolt lapunknak, hogy a rendszert folyamatosan bővítik, mivel nagyobb hatótávolságúvá kívánják alakítani. A Védelmi Minisztérium képviselője szerint minderre azért van szükség, mert az izraeli lakosság védelmét másképp nem tudják ellátni. „Szderót városában a 10 évnél fiatalabb gyerekek el sem tudják képzelni, milyen az élet a mindennapos rakétahullás és óvóhely-látogatás nélkül.”
A szóvivő aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jól működő rendszer minden előnye mellett növelheti az ingerküszöböt a Hamasz által indított támadások tekintetében, és még az eddiginél is kisebb felháborodás fogja majd övezni a palesztin terrorszervezet pusztító hadjáratát.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »