„Ijesztő, mert azt gondolnád, hogy ilyen csak valahol Afrikában történhet” – mondta Nicole Hill detroiti lakos, akinek immár hat hete nincs folyó víz az otthonában. Konyhájában koszos edények hevernek a mosogatóban, az eredetileg sárga linóleumpadló pedig már zöld és ragad. Az asztalon egy konzervdobozban a szomszédtól kapott víz, egy nagyobb doboz pedig kinn áll az udvaron – hátha gyűlik bele némi esővíz. Nicole már össze is állított magának egy bonyolult „újrahasznosító rendszert”, melynek köszönhetően ugyanazzal a vízzel mosogat, felmos és vécét öblít. „Most már tudom, hogy min mennek keresztül az afrikaiak. Ha most hirtelen odajutnék egy vízcsaphoz, addig innék, amíg meg nem fájdul a gyomrom” – mondta a Los Angeles Timesnak az egyedülálló anya, aki munkája mellett egy főiskolán is tanul. Nicole is egyike annak a több ezer detroiti lakosnak, akiknél mind a víz-, mind a csatornaszolgáltatásokat leállították, mivel számlafizetési elmaradásaik voltak.
Egy korábbi döntés alapján idén áprilisban egy hét alatt 3 ezer fogyasztónál zárták el a vizet, mivel azok több mint 150 dollár fizetési hátralékot halmoztak fel. Májusban folytatódott a „terror”: a helyi vízművek 46 ezer felszólítást küldött ki, és további 4 531 fogyasztónál szüntette meg a szolgáltatásait. A városvezetés szerint ez a drasztikus lépés az egyetlen, amely képes rábírni az embereket adósságaik rendezésére – mint ahogy maga Detroit is próbál kitörni a saját csődjéből.
A vízszolgáltató jelenleg közel 90 millió dollárnyi elmaradás rendezését várja, miközben a városi számlák fele, úgy 300 ezer darab, késedelemben van. A víz hirtelen elzárása éles kritikát váltott ki az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából is. Az elnöki iroda szakértői szerint Detroit nemzetközi normákat sértett azzal, hogy számos fogyasztónál lekapcsolta a vízellátást. „Amikor valós fizetésképtelenség áll fenn, az emberi jogok egyszerűen megtiltják a szolgáltatások megszakítását” – mondta Catarina de Albuquerque, az iroda egyik szakértője hivatalos közleményükben.A közműellátás elégtelensége akut probléma Detroitban, hiszen rengeteg alacsony jövedelmű lakosa van, és ezek mellé olyan városi infrastruktúrája, amelynek költsége egy sokkal nagyobb lélekszámhoz volt szabva. (A 2000-ben még 950 ezres város lakossága 2010-re 713 ezerre csökkent.) Önkormányzati elemzők szerint azonban a probléma még égetőbb lesz, ha szélsőségesre fordul az időjárás, és a nagy hőingadozás még inkább megdobja a rezsiszámlákat. Iowában például közel 10 ezer helyen szüntették meg az áram- és gázszolgáltatást áprilisban. Ez mindenképpen rekord volt, tekintve, hogy az idő már kezdett melegedni, így a szolgáltatók még csak törvényt sem sértettek ezzel. (Számos államban törvény tiltja a gáz- és áramellátás leállítását a hideg téli és a forró nyári hónapokban.)
„A valódi probléma az, hogy a közművek számára tilos a kedvezményes számlázás, pedig így sokan el tudnák kerülni a kikapcsolásokat” – mondta erről egy közszolgáltatásokra szakosodott tanácsadó, Roger Colton. A legutóbbi alkalommal, úgy tíz éve, amikor a detroiti városvezetés elkezdte elzárni a vizet a fizetetlen számlák miatt, Colton épp a Michigani Szegénységi Programon dolgozott, és az volt a feladata, hogy megoldást találjon arra, hogy a vízszolgáltató is megkapja a jussát, de a víz is megfizethető maradjon a lakosság számára. Colton ugyanis kimutatta, hogy miközben a szövetségi környezetvédelmi hivatal kimondta, hogy egy család nem költhet többet víz- és csatornaszolgáltatásokra, mint az adózatlan jövedelmének 2,5 százaléka, számos detroiti lakos a megélhetése 20 százalékát fordította ezekre.
A tanácsadó véleménye szerint a város nem fogja megkapni a pénzét azáltal, hogy egyszerűen elvágja a szolgáltatásokat. Ehelyett ő inkább azt javasolja, hogy a szolgáltatók elégedjenek meg azzal, hogy a lakosság csak a jövedelme egy bizonyos százalékát tudja erre fordítani. „Ha képes vagy arra, hogy megfizethető számlákat küldjél, egy idő után egyre több befizetett számlád és számlafizetőd lesz” – mondja Colton.
Megfontolva a szakértő javaslatát, a detroiti vízművek létre is hozott egy programot, amely lehetőséget nyújtott arra, hogy azok is elkezdjék fizetni a számláikat, akik akár több ezer dolláros hátralékokat halmoztak már fel. Sajnálatos módon ezt a programot beszüntették, amikor a városvezetés hivatalosan is csődöt jelentett. Miután a város jelenleg is a pénzügyi csőd állapotában van, kizárt dolog, hogy újraindíthassa ezt a programot – mondják a helyi szakemberek.
Nemrég felbőszült ügyfelek kígyózó sora állt a detroiti szolgáltató székháza előtt. „A víz létfontosságú közszolgáltatás. Gáz és áram nélkül még meg lehet lenni. Na, de mit teszel, ha nincs vized?” – mondta az egyik várakozó, Marcus McMiller a Los Angeles Timesnak. McMiller elmesélte a sztoriját: úgy tudta, hogy rendesen fizeti a számláit, nincs elmaradása. Ám a víz elzárása után, amikor felhívta a szolgáltatóját, kiderült, hogy az otthona „lakatlanként” van nyilvántartva a vízműveknél. Most reméli, hogy visszakapcsolják a vízszolgáltatást, ha befizeti azt a 312 dollárt, amivel állítólag el volt maradva.
A háromgyermekes anya, Nicole Hill is hiába törlesztett eddig közel 3 ezer dollárt az 5,5 ezres tartozásából, egy hivatalos törlesztési terv elkészítéséhez további 1700 dollárt kellene befizetnie. Ennyi pénze viszont nincs. Gyermekei jelenleg is barátoknál laknak, mivel attól tart, ha a gyermekvédelmisek megtudják, hogy milyen körülmények között él, elveszik őket tőle. Nicole azóta még egy pertársaságba is belépett, amely közös eljárást indított a városvezetés ellen. Hillt most már nem érdekli a város esetleges bocsánatkérése sem. Ő csak annyit akar, hogy elfordíthassa a csapot, és ihasson egy jó pohár hideg vizet.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »