A harcok az után kezdődtek, hogy a föld legfiatalabb és egyben legszegényebb országának elnöke, Salva Kiir menesztette Riek Machar alelnököt azzal a váddal, hogy puccsot készül végrehajtani. A több mint 200 népcsoport alkotta országban a lakosság közel 10 százalékát kitevő nuer etnikumhoz tartozó Machar mindezt cáfolta, és a kormánnyal szembeni fegyveres ellenállásra buzdított. A hadsereg lázongó, őt támogató katonái mellett a főként nuer civilek alkotta Fehér Hadsereg tavaly december közepén tűzött össze először a Salva Kiirt támogató kormányerőkkel a fővárosban, Jubában. A két, Dél-Szudán megalakulását megelőzően évekig egymás ellen, majd az ország függetlenségéért együtt harcoló gerillavezér között kialakult hatalmi konfliktus színtere azonban Riek Machar felhívására hamarosan az északi területekre került át. Itt található ugyanis az ország olajkészlete, amelynek kitermelése Dél-Szudán állami bevételének 95 százalékát adja.
Mindeközben sokan csatlakoztak a Riek Machart támogató Fehér Hadsereghez, amelyet a szúnyogok ellen a testükre kent hamu színéről neveztek el. Az újonnan csatlakozottak között nagyon sok a tizenéves fiú, akiket nem Machar hatalomra juttatása, hanem a kormányerők brutalitása során elvesztett családtagjaik miatti bosszúvágy hajt. A lázadók elsődleges célpontja az ország lakosságának 15 százalékát kitevő dinka népcsoport, amelynek az ország hadseregét ellenük vezénylő Salva Kiir elnök is tagja. Az etnikai jellegűvé vált konfliktus legdurvább és leginkább sokkoló összeütközése a nagyszámú olajmezővel rendelkező, az ország északi területén fekvő Bentiu városában történt a múlt héten.
Miután a lázadó csoportok elfoglalták a helyi rádióállomást, a dinkákat és a szudániakat a város elhagyására, a férfiakat a nők megerőszakolására szólították fel. A gyűlöletbeszéd megtette a hatását, a lázadók nem kímélték még azokat a nuereket sem, akik nem üdvözölték kellő lelkesedéssel Machar csapatait. Az emberek a kórházakba, mecsetekbe és templomokba rejtőztek, de ott sem találtak menedéket. A Kali-Ballee mecsetben mintegy 200 civilt gyilkoltak le, és Bentiu kórháza sem tudott biztonságot nyújtani az odamenekülő nuereknek, akiket a saját etnikumukhoz tartozó lázadók mészároltak le. A kormány hivatalos jelentéseivel és az országban állomásozó ENSZ-békefenntartók által kiadott közleményeikkel szemben Machar és a Fehér Hadsereg vezetői tagadják a nuerek civilek ellen elkövetett brutalitását. Tény azonban, hogy Bentiuban, amely a konfliktus kirobbanása óta már többször cserélt gazdát, néhány nap alatt százakat öltek meg, főként nem nuer dél-szudániakat és Dárfúrból származó szudáni üzletembereket, akiket a dinkák mellett szintén Kiir elnök támogatásával gyanúsítanak.
Sokan reménykednek abban, hogy az esős időszak beálltával a két fél között folytatódnak a tárgyalások, ám valószínű, hogy az elkövetkező hetekben további összetűzésre kerül sor. Az egyre élesedő konfliktusban közel egymillióan a környező országokba menekültek, míg mások az ENSZ-békefenntartó-bázisok közelében kerestek menedéket. A Szudánnal határos területeken az ENSZ által fenntartott táborban jelenleg 22 ezer menekült tartózkodik, ami jócskán meghaladja a bázis befogadóképességét, ahol 350 emberre jut egy latrina. Jonathan Veitch, az ENSZ gyermekügyi biztosa szerint, ha nem történik azonnali beavatkozás, hónapokon belül akár 50 ezer gyermek halhat éhen, mialatt az ország lakosságának 60 százaléka, azaz 7 millió ember is csak élelmiszersegéllyel fogja túlélni a polgárháborús időszakot.
Kontrollvesztés Nigériában