A német ellenzék és a szövetségi kormány sem egységes abban, hogy szükség van-e Edward Snowden személyes vallomására az NSA-megfigyelési ügy kivizsgálásában. Természetesen a személyes meghallgatáshoz elegendő volna egy webkamerás összeköttetés, vagy szóba kerülhet akár egy semleges harmadik ország is, hogy a németeknek ne kelljen feltétlenül választaniuk a kivizsgálás teljessége és Barack Obama barátsága között – ugyanis a kiadatási egyezmény az Egyesült Államok és Németország között még mindig érvényes, Snowden ellen pedig nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. Ennek azonban a múlt hét végéig az volt az akadálya, hogy az amerikai csak személyes megjelenéssel volt hajlandó vallomást tenni.
A személyes meghallgatás jelentőségét növeli, hogy a bizottság igyekszik nagyon alapos munkát végezni, hogy a polgároknak az elektronikus kommunikációs eszközökbe vetett bizalmát újra helyre lehessen állítani. A kormánynak május 2-áig kell állást foglalnia arról, hogy milyen keretek között kerülhet sor Snowden meghallgatására, akiről a The Guardian újságírója az NSA-botrányt kirobbantó Glenn Greenwald a múlt hét végén Berlinben azt mondta, nagy hiba lenne kihagyni a nyomozásból. Snowden ugyanis legalább egy évtizedig volt a gépezet része, így nagyobb rálátással rendelkezik annak működésére, mint bárki más, aki hajlandó tanúskodni a bizottság előtt.
Már-már úgy tűnt, hogy Angela Merkelnek a körmére ég a dolog, ha a bizottságnak nem sikerül rövid úton elfogadható eredményeket felmutatnia. Snowden német ügyvédje által a Süddeutsche Zeitunghoz eljuttatott levél azonban megoldani látszik a dilemmát: Snowden ugyanis időközben úgy döntött, most már akár a németek által támasztott feltételekkel is hajlandó a meghallgatásra, amire korábban nem volt kész.
Edward Snowden július végéig élvezi hivatalosan az orosz menedéket. Emiatt is problémás lehet, ha a németek nyitnak felé a beutazási engedély megadásával – neki ugyanis sürgősen megoldásra van szüksége, hogy továbbra is el tudja kerülni az amerikai felelősségre vonást. A németek érthető módon nem szeretnék felvállalni a problémát, a közvélemény viszont hiteles információkat kíván a megfigyelési botrány részleteiről, amihez pedig Snowden a legmegfelelőbb tanú.
A diplomáciai összezördülés pedig nem igazán jönne jól most, hogy a nagyhatalmak igyekeznek egységes álláspontot kialakítani az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus kérdésében, amely akár polgárháborús helyzetet is teremthet a térségben. Merkel május 1. és 3. között találkozik Obama elnökkel Washingtonban, és nagy valószínűséggel ennek függvénye lesz, hogy a német kormány támogatja vagy elutasítja Snowden bevonását az NSA-bizottsági nyomozásba. Az ellenzék pedig akármilyen hangosan kiabál, a fekete-piros koalíció túlnyomó többsége ellen nem tehet semmit a Bundestagban.
Csak törvényesen!
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »