A kormányfő láthatóan ideges, hiszen nem erre számított. Pártja, a Smer (Irány) az elmúlt három parlamenti választás győztese, legutóbb 2012-ben a parlamenti mandátumok többségét is megszerezte, így azóta a miniszterelnök egypárti kormányt vezet, felmérések szerint pedig pártja támogatása továbbra is töretlen. Ennek fényében némileg meglepő, hogy egyáltalán elindult az elnökválasztáson. Ilyenre Szlovákiában eddig nem volt példa, és a régióban sem gyakori, hogy hivatalban lévő miniszterelnök át szeretne ülni a sokkal kisebb jogkörrel bíró elnöki székbe. Az első kör eredménye így azzal is magyarázható, hogy a Smer korábbi választói sem támogatják teljes mellszélességgel ezt a váltást. Persze a kormányfő, ha nem nyer, továbbra is kormányfő marad, pozíciója pártjában és a kormányban is megingathatatlannak tűnik. Ugyanakkor veresége hatalmas presztízsveszteség lenne, és már az első kör eredményei is azt jelzik, hogy Fico támogatottsága lassan, de biztosan kopik.
A másik oldalon a végtelenül felaprózott jobboldal most új erőre kaphat. Nem is Kiska eredménye, hanem a harmadik helyre befutó Rado Procházka, és az általa begyűjtött négyszázezer szavazat a bíztató. Procházka független jelöltként indult, és jelenleg a parlamentben is független képviselő, ugyanakkor a jobboldali kereszténydemokraták színeiben szerzett 2012-ben parlamenti mandátumot. Fiatal kora ellenére ismert és elismert alkotmányjogász. Elemzők szerint a közeljövőben vagy új pártot alapít, vagy a meglévő jobboldali pártok megerősödésének és együttműködésének lehet a vezéralakja.
Andrej Kiska, az ötvenegy éves poprádi vállalkozó két hét múlva Szlovákia első embere lehet, pedig két éve még a széles közvélemény nem is nagyon hallott róla. Vállalkozóként indult, a kilencvenes évek elején hitelező cégeket alapított, amelyek elsősorban háztartási gépek részletfizetéses eladásával foglalkoztak sikerrel. Később cégeit eladta, amiből nagyobb vagyonra tett szert, ennek egy részét pedig jótékonysági célra fordította. Mint-egy nyolc évvel ezelőtt megalapította a Jó Angyal segélyszervezetet, amely elsősorban súlyosan beteg gyerekek családjait támogatja. A jelöltek közül valószínűleg ő áldozta a legtöbb pénzt a kampányra – sikere azonban nemcsak ennek, hanem még inkább függetlenségének köszönhető. Legfőbb üzenete a választók felé éppen ez: Szlovákiának végre legyen egy pártoktól független jelöltje, aki valóban az ő érdekeiket képviseli, és nem politikusként tekint a világra.
Ez az üzenet ma Szlovákiában értő fülekre talál. Kiska szinte minden társadalmi rétegből, és minden párt szimpatizánsaitól szerzett szavazatokat, a politikai pártokból kiábrándult tömegek, úgy tűnik, valóban független személyiséget szeretnének látni az ország elnöki posztján. A Szlovákiában 1999-ben bevezetett közvetlen elnökválasztás intézménye is ezt a célt szolgálta volna eredetileg – azaz a pártok fölött álló, valóban autonóm, a polgároktól erős mandátumot szerzett elnöki pozíció megteremtését – de eddig ez kevésbé valósult meg, a korábban megválasztott elnökök mind erős politikai múlttal rendelkeztek, elkötelezettségük egyik vagy másik politikai oldal irányába egyértelmű volt. Ennek ékes példája a most leköszönő Gasparovic elnök, aki valójában a Smer meghosszabbított keze volt az elmúlt években. Kiska esélyeit éppen ez növeli, ezért gyűjtheti be a második körben a jobboldal szimpatizánsainak szavazatait, illetve mindazokét, akik nem kívánják a teljes „egypártrendszert”, amelyet Fico elnökké választása jelentene.
Robert Fico az eredmények ismeretében természetesen mindent bevet, elsősorban negatív, Kiska-ellenes kampányra épít.
A jobboldalnak a második körben Kiskát támogató hozzáállását is éles szavakkal feddte meg, mondván, még az antikrisztust is támogatnák vele szemben. Vetélytársát uzsorásnak nevezte még az első forduló előtt, ezért Kiska feljelentette őt. Kiskát a szcientológia egyházzal is próbálja kapcsolatba hozni. Eheti sajtótájékoztatóján kijelentette: Kiska hazudott arról, hogy nincs kapcsolata szcientológusokkal. A kormányfő a média korábbi állításaira hivatkozik, melyek szerint Kiska egy olyan kiadónál adta ki egyik könyvét, amelynek tulajdonosa szcientológus. Kiska a már korábban is felmerült téma kapcsán most egyértelműen nyilatkozott: „Nem vagyok szcientológus, és pont.” „Ha valaki, akkor éppen a kormányfő jelent biztonsági kockázatot az ország számára” – tette hozzá, és rágalmazásért újra feljelentette Ficót.
Felemás eredmény