Több mint ezer családot kellett evakuálni, és hatezer ingatlan szenvedett súlyos károkat minden idők eddigi legsúlyosabb dél-angliai árvízkatasztrófája következtében. Az elmúlt hetek folyamatos esőzései miatt áradó Temze folyó soha nem tapasztalt mértékben öntötte el a Londonhoz közeli, többnyire tehetős családok lakta városrészeket. Jó néhány kerület és település került víz alá a brit fővárostól közvetlenül nyugatra fekvő megyékben, köztük a brit királyi család első számú vidéki rezidenciájának otthont adó Windsor, illetve a világhírű elitiskolájáról közismert Eton. Az árvíz már áldozatot is szedett: egy kisfiú veszítette életét szén-monoxid-mérgezésben, miközben szülei a vizet szivattyúzták kifelé az otthonukból.
A lassan beinduló mentési munkálatok és a kritikus helyzet miatt kibontakozott politikai bűnbakkeresés alapján egyértelmű, hogy a brit hatóságok nem voltak felkészülve egy ilyen mértékű árvízkatasztrófa kezelésére. David Cameron miniszterelnök a hét elején látogatást tett a legsúlyosabban érintett megyékben, és bejelentette: törli a jövő hétre tervezett közel-keleti utazását, mivel az árvízhelyzetre akarja összpontosítani erőfeszítéseit. Habár a szakértők nem számítanak a helyzet gyors javulására, Cameron megígérte, hogy a kormány a továbbiakban minden szükséges pénzforrást megad a mentésre és az árvízi védekezésre. Közel kétezer katonát vezényeltek a legveszélyeztetettebb térségekbe, további több ezer katona pedig készültségben áll.
Rájuk hamarosan nagy szükség lehet, ugyanis a meteorológusok szerint a neheze még hátravan. A hét végére újabb szélviharral kísért esőfrontra számítanak az Atlanti-óceán felől az áradás sújtotta országrészeken. A BBC időjósai egy hónapnyi csapadékot jeleznek előre Dél-Anglia bizonyos részein az elkövetkezendő néhány napra.
Környezetvédelmi szakemberek aggályaikat fejezték ki amiatt, hogy David Cameron kormánya mindig is kevesebb gondot (pénzt) fordított az árvízvédelemre, mint elődjei. Ráadásul a jelenlegi kabinet miniszterei nem vették figyelembe a klímaváltozás-elemzők rendszeres figyelmeztetését, miszerint a klíma melegedésével az Egyesült Királyságon belüli árvízkárok enyhítésére fordítandó összeg várhatóan egymilliárd fontról hárommilliárd fontra emelkedik. Minimum további félmilliárd fontot kellene szánni csupán arra, hogy a következő négy évben a szigetország lépést tudjon tartani a klímaváltozással járó, a mostanihoz hasonló „meglepetésekkel”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »