A szörfözők kedvenc partszakaszán, a Bondi Beach-en szürreális háttér előtt fényképezkednek a strandolók. Hatalmas, összefüggő narancsos-lilás felhőtömeg uralja a láthatárt, amely a napot is eltakarja. Ez nem más, mint a Sydney-től egyórányi távolságra levő természetvédelmi területen tomboló bozóttűz füstje. Új-Dél-Walesben, Ausztrália legnépesebb államában közel száz különálló tüzet lokalizáltak a múlt héten, amelyeknek eddig mintegy a felét sikerült eloltani. Los Angeles méretű terület lángol. Kétezer tűzoltó és az ország minden részéről érkező önkéntesek dolgoznak azon, hogy sikerüljön megakadályozni a három nagy tűzgóc találkozását. Jelenleg ellenőrzött tüzek gyújtásával igyekeznek keretek közé szorítani a lángokat. Penrith városától – amely közigazgatásilag már Sydney-hez tartozik – mindössze 25 km-re tombolnak a lángok. A szemtanúk videofelvételei szerint az utat, amely Sydney északnyugati területét a Kék Hegyek északi részével köti össze, sűrű füst borítja, két oldalról lángok szegélyezik, a szél pedig a lángok között áthaladó autók szélvédőjére fújja a parazsat. Barry O’Farrell, Új-Dél-
Wales állam miniszterelnöke szerint emberemlékezet óta nem pusztított ekkora tűzvész ezen a területen.
Lapzártánkig összesen 124 ezer hektárnyi terület vált a lángok martalékává. A tűzvésznek eddig egy halálos áldozata volt, egy 63 éves férfi, akit háza oltása közben szívroham ért.
A Kék Hegyek területén az iskolák szerdán nem nyitottak ki. Egy Sydney-ben élő magyar család lapunknak elmondta, hogy a városban tűzoltók járják végig a házakat, és mindenhol ellenőrzik az egyébként kötelezően működtetett füstriasztókat. A lakók egy tájékoztatót is kapnak arról, hogy veszély esetén hogyan szervezzék meg menekülésüket. Minden újságban tanácsok jelennek meg a bozóttűzre való felkészüléssel kapcsolatban. Az ablakokat már napok óta nem tanácsos kinyitni, a város levegőjének minősége 50 százalékkal romlott.
Bár a Port Stephens körzetébe tartozó tüzekkel kapcsolatban már őrizetbe vettek egy 11 és egy 15 éves fiút, a Sydney környéki tüzek gyújtása miatt pedig két 12-13 év közötti kislányt keresnek, Christiana Figueres, az ENSZ klímaügyi biztosa a globális felmelegedéssel próbálta indokolni a katasztrófát. A biztos a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy a bozóttüzek „teljes mértékben” Tony Abbott egykori ausztrál miniszterelnök számlájára írhatóak, aki eltörölte az energiaárakat nagymértékben növelő szénadót. A tűzoltóság ugyanakkor szerdán bejelentette, hogy a tűz a Sydney-től nyugatra fekvő Lithgow mellett keletkezett, ahol hadgyakorlat folyt éles lőszerrel. A védelmi minisztérium a hadgyakorlat tényét megerősítette, de a tűzokozás lehetőségét lapzártánkig nem kommentálta.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »