Kemény kérdések megválaszolására készülhetnek az amerikai haditengerészet illetékesei, miután kiderült, hogy a 12 ember meggyilkolásáért felelős ámokfutó, a 34 éves, afroamerikai Aaron Alexis annak ellenére kapott szabad bejárási engedélyt a parancsnokság épületébe, hogy korábban kétszer tartóztatták le tiltott fegyverhasználatért, és pszichés problémákkal küzdött. Kongresszusi képviselők magyarázatot követeltek arra a kérdésre, hogyan felelhetett meg minden átvilágítási feltételnek Alexis, aki külső alkalmazottként a számítógépes programok frissítéséért volt felelős, és állandó belépési engedéllyel rendelkezett. Az eset nyomán a haditengerészet illetékesei bejelentették, hogy világszerte felülvizsgálják támaszpontjaik biztonsági rendelkezéseit.
Aaron Alexis a nyolcórás munkakezdés után jelent meg a haditengerészeti parancsnokságon, majd válogatás nélkül lőni kezdte az alkalmazottakat – akik közül sokan éppen reggeliztek az étkezdében –, tizenkettőt megölve, és sokakat megsebesítve. Valamennyien polgári áldozatok voltak.
Az ámokfutó Alexis – apja elmondása szerint – poszttraumatikus stressz szindrómától szenvedett a 2001. szeptember 11-ei New York-i terrortámadás óta, ahol a mentésben segédkezett. 2007 és 2011 között még a haditengerészet kötelékében szolgált, ahol négy év alatt sorállományú villanyszerelőből vezetővé vált, azonban karrierje – többszöri fegyelmi vétség miatt – nem volt töretlen. Leszerelése után is a haditengerészet kiszolgálását ellátó polgári cégeknél dolgozott, legutóbb a HewlettPackard leányvállalatánál, amely a haditengerészet internetszolgáltatását adta. 2010-ben Alexist lövöldözésért letartóztatták: felső szomszédjának lakásába lőtt a mennyezeten keresztül. Ekkor még tisztázta magát a hatóságok előtt, arra hivatkozva, hogy a fegyver véletlenül sült el tisztítás közben. Dühkitöréseit a New York-i terrortámadás utáni időszakot követően egyre kevésbé tudta kontrollálni, máskor is meggyűlt a baja a rendfenntartókkal.
Az utóbbi időben egy texasi buddhista közösség szertartásait látogatta, és komoly érdeklődést mutatott a thai kultúra iránt. Paranoiája miatt gyógyszeres kezelést is kapott, apja elmondása szerint hangokat hallott. A The Guardian című lap megszólaltatta Alexis ismerősét, akivel együtt látogatta a Fort Worth-i buddhista szentélyt. Elmondása szerint Alexis nagyon odaszánt buddhista volt, talán még a thai tagoknál is inkább. Ez volt egyébként az egyetlen olyan hely, ahova nem fegyverrel ment – fegyverét azért hordta mindig magánál, mert attól félt, hogy lopnak tőle. Alexis mellékállásban egy thai étteremben dolgozott, amelynek a tulajdonosa szerint a férfi számítógépes játékfüggő volt: képes volt egész éjjel és nappal erőszakos játékokkal játszani, mint a Call of Duty vagy a Resident Evil. Főnöke véleménye szerint ez vitte erre az útra.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »