Bejárta a világsajtót Ferenc pápa magánrepülőgépén tartott, rögtönzött sajtóbeszélgetése. A nyolcvanperces kötetlen fórumon több mint húsz újságíró vett részt, akik szabadon kérdezhettek a pápától. A szerteágazó témák közül a legnagyobb feltűnést az egyházfőnek a homoszexuálisokkal foglalkozó mondatai váltották ki. A témát az egyik riporter vetette fel, aki engedélyt kért egy „kényesebb kérdés” feltevésére: „Egy másik kép, ami körbejárta a világot, Monsignore Ricca képe és a hírek az ő életviteléről. Azt szeretném tudni, Őszentsége, mit kívánnak kezdeni ezzel a kérdéssel. Hogyan kell valakinek kezelnie ezt a kérdést, és hogyan kívánja Szentséged kezelni a meleglobbi egész kérdéskörét?”
Ferenc pápa a Vatikáni Rádió közleménye szerint június 15-én nevezte ki Battista Mario Salvatore Ricca bíborost a Vallási Műveletek Intézete, közismert nevén a Vatikáni Bank ideiglenes titkárának. Ricca bíboros feladata, hogy a pénzintézetet formálisan felügyelő bíborosi kollégium üléseit vezesse. Prelátusként tevékenységéről közvetlenül a pápának számol be, aki egy személyben a bank kizárólagos tulajdonosa. Ricca bíboros Ferenc pápa közvetlen bizalmasa: ő vezeti ugyanis a Domus Santa Marta vatikáni vendégházat, amelyet az egyházfő állandó lakóhelyének választott a vatikáni pápai palota helyett. Az olasz L’Espresso beszámolója szerint a pápa lakóhelyén rendszeresen együtt ebédel az 57 éves bíborossal.
A kinevezés nagy visszhangot keltett az olasz sajtóban, mert két kiemelten érzékeny területet is érintett. Amint arról többször is beszámoltunk, a Vatikáni Bank ellen az olasz és európai pénzügyi hatóságok 2010 óta vizsgálatot folytatnak, pénzmosás gyanújával. A vádak nyomán tavaly viharos körülmények között menesztették a bank igazgatóságának elnökét, Ettore Gotti Tedeschit. Helyére XVI. Benedek pápa idén február 15-i hatállyal egy német nagyiparos-bankárt, Ernst von Freyberget nevezte ki. A lépés meglepetést keltett, mert Benedek már a pápai tisztről való lemondásának bejelentése után döntött a kulcsfontosságú pozíció betöltéséről.