George Osborne, a brit kormány 42 éves pénzügyminisztere (képünkön) magabiztos: meggyőződése, hogy nem szükséges adót emelni, és a segélyeket sem kell kurtítani. A kormányzati szervektől azonban 11,5 milliárd fontot kíván bekasszírozni – derül ki a legújabb költségvetési tervezetből, amely a 2015–16-os évekre vonatkozóan már a következő választások nyertesét érinti. Többek között az igazságügyi, az energiaügyi, a környezetvédelmi, a külügyi és védelmi tárcák, valamint az Észak-Írország ügyeiért felelős tárcák néznek elébe a legnagyobb, csaknem 10 százalékos költségvetési csökkentésnek. A megszorítás az elemzők szerint további 250 ezer közszolgálati alkalmazott menesztését jelentené. A végkifejlet azonban akár rosszabb is lehet, figyelembe véve az északi-tengeri olajkitermelés csökkenését és az egészségügyi kiadások növekedését.
A 2010-ben megszavazott válságköltségvetés szerint az ország deficitjének idén csupán 89 000 milliárd font nagyságúnak kellene lennie, aminek az elkövetkező két év alatt kevesebb mint a felére kellene csökkennie. Ezzel szemben a hiány jelenleg 121 000 milliárd font, amely az előrejelzések szerint a következő két évben sem csökken majd drasztikusan. A gazdasági előrejelzések készítésével foglalkozó tanácsadó cég, az OBR már korábban jelezte, hogy a közszférában munkanélkülivé váló dolgozók száma 2010 és 2017 között eléri az egymilliót.
A 2015-ös és 2020-as választásokon a pártok a megszorítások talaján mérkőznek majd meg egymással. Carl Emmerson, a londoni Pénzügyi Kutató Intézet igazgatóhelyettese szerint bárki is lesz 2015-ben a pénzügyminiszter, igencsak valószínűtlen, hogy el tudja kerülni az adóemelést.
A kormányzati hivatalok büdzséjének megkurtítása különösen érzékenyen érinti a védelmi tárcát, amely a woolwich-i terrortámadás miatt még inkább a fókuszpontba került. A 2010-ben 102 ezerről 82 ezer főre csökkentett brit hadsereg tábornoka, Sir Peter Wall (képünkön) jelezte: a további megszorítások a szervezet jövőbeli terveit, és egyes területeken professzionális kompetenciáját veszélyeztetik. Nagy-Britanniának nem sok esélye marad háborúk megnyerésére, ha a védelmi tárcának további megszorításokkal kell szembenéznie – jelentette ki Wall tábornok.
A munka- és nyugdíjügyekért felelős miniszter, Iain Duncan Smith a védelmi tárca vezetőivel tartott megbeszélése után felajánlotta, hogy inkább a közjóléti költségvetésből vegyenek el többet, mintsem a hadseregtől. A toryk mellett a kormányzást biztosító koalíciós partner, a Liberális Demokraták viszont ezt a lépést ellenzik.
Zsákutcában