Nem lesz éljenző tömeg, zászlólobogtatás, de vörös szőnyeget és monumentális virágkollekciókat sem várhatnak többé a magas rangú kínai politikusok – erről is döntöttek a közelmúltban megválasztott 25 tagú politbüró gyűlésén, amelyről a kínai állami média számolt be. A legfrissebb hírek szerint nem lehet unalmas, hosszú beszédeket tartani, és hízelgő jellegű újságcikkeket írni az állami újságokban. Az új vezetés ugyanis arculatváltásba fogott, miután a társadalom egyre élesebb kritikával illette az állami hivatalnokok pazarló, luxusorientált életmódját.
Az új pártvezetés véget kíván vetni a monumentális önkormányzati épületek és pazar díszvacsorák versenyének is. Az új irányvonallal a párt hitelességét igyekeznek helyreállítani a legfelsőbb vezetők, akik szilárdan eltökéltnek tűnnek a változtatások mellett.
Ennek szellemében több meglepő eseményre is sor került a közelmúltban.
Kína új elnöke, az 52 éves Hszi Csin-ping a beiktatása óta eltelt két hétben felolvasás és jegyzetek nékül beszélt az állami televízióban. Ezt a példát követte Li Kocsiang leendő miniszterelnök és az új korrupcióellenes vezető, Vang Csi-san is, ráadásul még azt is kikötve, hogy ezentúl nem szeretnék hallani a „mélyen tisztelt” megszólítást. Az új szabályok szerint a pártvezetők a jövőben nem jelenhetnek meg megnyitó és alapkő-letételi ceremóniákon, tilos az öntömjénezés és önreklámozás a különféle formális eseményeken. A kormányzati jelentések terén is teljes körű változást terveznek: a jövőben száműzetnek az értelmetlen beszédek és a fölösleges dokumentumok. A külföldi utazásokat „szigorú ellenőrzés” alatt kívánják tartani: az ilyenkor protokollfogásként használt tömegeket, melyeket az adott országban dolgozó vagy tanuló kínaiak alkotnak, ezentúl mellőzni kívánják.
Jao Po, a China Daily korábbi vezető újságírója üdvözli a változásokat: „a régi vezetői réteg sokáig burokban élt, figyelmen kívül hagyva a nép véleményét. Nem tudhatjuk még, hogy mindez valódi politikai változást jelez-e, de az új vezetés legalább már más hangokat üt meg.”
Hszie Csecsiang, a vezető kádereket képző pekingi pártiskola professzora szerint az improvizatív beszédek és a „közemberekkel” való személyes találkozók jó irányba mutatnak: „Az is jelentős előrelépés, hogy a politbüró a helyi és a központi hivataloktól elvárja az új szabályok azonnali életbe léptetését, gyors eredmények felmutatására sürgetve őket.” Éves jelentéseket készíttetnek, és a visszaéléseket keményen fogják büntetni, emellett szigorú felülvizsgálatnak rendelik alá a költségvetést. A professzor reményét fejezte ki, hogy a kormányzat hasonló következetességgel jár majd el a korrupció, a számonkérhetőség és a hivatali visszaélések területén is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »