New York és New Jersey lakosai az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófájából felocsúdva újabb nehézségekkel szembesülnek. A kárvallottak valódi háborús állapotokról számoltak be. Mintha bomba robbant volna a városban: mindenhol kidőlt fák, villanypóznák; a boltok előtt kígyózó sorok toporgók babon kívül nemigen számíthattak többre – a boltok árukészlete ugyanis már a vihar közeledtével kifogyott. A hurrikán sújtotta államokban üzemanyag sem volt több mint egy hétig, így a posta sem üzemelt, és a boltok feltöltése is akadályokba ütközött. A vihar után körülbelül 3,5 millióan maradtak áram nélkül, és több mint egy héttel a hurrikán után még mindig közel egymillió háztartásban nem volt áramszolgáltatás.
Akik elég szerencsések voltak ahhoz, hogy a hurrikán egyben hagyta a házukat, azoknak a tél beálltával – fűtőanyag hiányában – a hideggel kell majd megbirkózniuk. Csak New Yorkban közel 5,8 millió háztartásban fagyoskodhatnak a közeljövőben, ha nem sikerül megoldást találni a fűtésproblémára (a nagy „Alma” egyébként egyike a világ legnagyobb olajfogyasztó városainak). Chris Christie, New Jersey polgármestere egyenesen az 1970-es évek olajválságához hasonlította a kialakult helyzetet.
A kormány a stratégiai tartalékok felszabadításával igyekszik enyhíteni a fellépő hiányt, de az már most nyilvánvaló, hogy az sem lesz elegendő. Az aggodalmakat fokozzák az időjárási előrejelzések, melyek szerint már novemberben különösen hideg napok következnek. A kormány hamarosan 48 ezer hordó olajat juttat el New Yorkba, ám ez a kalkulációk alapján egy hidegebb téli napon mindössze nyolc órán át pótolhatja a hiányt.
A természeti csapás után megnőtt a bűncselekmények – lopások, betörések, rablások – száma is. Sokan az autókból szivattyúzták ki az üzemanyagot, számos kereskedő pedig az ilyenkor szokásos módon visszaél a szükséghelyzettel, és magasabb áron kínálja árukészletét. A betöréseket, illetéktelen behatolásokat az is megkönnyíti, hogy az áramkimaradás miatt az elektromos zárak is felmondták a szolgálatot.
Alig lélegezhetnek fel a keleti part lakosai a vihar átvonulása után, egy héttel a Sandyt követően újabb hurrikán érkezésével számolhatnak. A nor’easter („északkeleti”) hétfőn indult útnak a Mexikói-öböltől, közel 90 kilométer per órás sebességgel haladva észak felé, és szerdán érte el a keleti partot. Michael Bloomberg, New York polgármestere újabb evakuációt rendelt el az alacsonyan fekvő területeken. A lakosság azonban nem örül az ideiglenes kitelepítésnek, mint mondják, belefáradtak a menekülésbe és az állandó félelembe.
A vártnál kisebb erejű vihar útját esőzések és havazások követik, ezért a szakértők leg-inkább attól tartanak, hogy újabb áradások várhatók, melyek letarolhatják a tengerpart természetes védelmet nyújtó dűnéit, és behatolnak azokra a területekre is, melyeken a Sandy előzőleg végigsöpört.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »