A Sandy hurrikán meteorológiai szempontból nem a szélerőssége, hanem hatalmas mérete, útvonala és késői időpontja miatt rendkívüli. A több száz kilométer átmérőjű vihar az Egyesült Államok legsűrűbben lakott részét érintette, a keleti partvidékre csapott le nem sokkal lapzártánk után. A Washington–Philadelphia–New York közötti szakaszon több mint 50 millió embernek kellett felkészülnie a védekezésre, egyedül New Yorkban 375 ezer embert evakuáltak. Az erőjelzések alapján hétfőn arra számítottak, hogy a hurrikán egyesül egy észak-nyugati irányból érkező hidegfronttal. A szokatlanul későn, halloweenkor lecsapó szupervihart a fantáziadús kommentátorok el is nevezték „Frankenstorm”-nak.
New Yorkot a hurrikánra készülve „bezárták”, ahogy egy helyi taxisofőr megjegyezte – kiürült a város, de leállt a tömegközlekedés Washingtonban és Philadelphiában is. Gyakorlatilag az egész keleti part mentén szükségállapotot rendeltek el, Obama elnök hétfőn estig nyolc államban írta alá az erről szóló rendelkezést. Kiürült a világ egyik legforgalmasabb repülőtere, a JFK, miután az összes – több mint 7000 – járatot törölték. Hétfőn bezártak az oktatási intézmények, és aki tehette, a munkából is otthon maradt. Elcsöndesedett a Wall Street, a New York-i tőzsde – 2001. szeptember 11-e óta először – szintén felfüggesztette a kereskedést. A partok mentén működő olajfinomítók kétharmadát a vihar közeledtével szintén leállították, megszűnt a benzin-, a gázolaj- és kerozin-előállítás.
A Nemzeti Gárda közel 200 tagját helyezték szolgálatba Manhattanben, további háromszázat pedig Long Islanden.
„Azok, akik nem engedelmeskednek az evakuálásról szóló rendelkezésnek, nemcsak a saját életüket kockáztatják, hanem azokét is, akiknek a mentésükre kell majd sietniük” – szólt Michael Bloomberg polgármester figyelmeztetése a New York-iakhoz. A város egyébként 76 iskolában létesített menedékszállást a kilakoltatott városlakók számára. „Ne csapják be magukat, ne nézzenek ki az ablakon azt mondva: nem is tűnik annyira rossznak a helyzet. A legrosszabb még csak most jön” – figyelmeztette hétfőn reggel ugyancsak a New York-iakat Andrew Cuomo, New York állam kormányzója. Chris Christie, New Jersey kormányzója szintén kemény szavakkal igyekezte meggyőzni azokat, akik a veszélyt elbagatellizálják: „Ne legyenek bolondok, induljanak!”
Hétfőn a New York-i partok közelében elsüllyedt a HMS Bounty nevű hadihajómodell, a hasonló nevű történelmi jelentőségű hajó élethű mása, amelyet 1962-ben építettek a Lázadás a Bountyn című film felvételeihez. A mentőcsónakokban vízre szállt legénység mentésére két Jayhawk helikopter sietett, s 14 személyt ki is mentettek. A legénység két tagját viszont lapzártánkig nem találták meg.
Hétfőn délután jelezte a Twitteren Piers Morgan, a CNN műsorvezetője, hogy irodájával szemben egy nagy daru karja az erős szélben „letört”. A BBC beszámolója szerint a felhőkarcoló, amely mellett a daru áll, pontosan a város közepén helyezkedik el, így emiatt hatalmas területet kellett kiüríteni. Szemtanúk szerint a rendőrség és a tűzoltóság határozott kérése ellenére sokan leálltak fényképezni az összeomlófélben lévő darut.
A Maryland állambeli Baltimore-ban este 6-tól betiltottak mindennemű gépjármű-közlekedést, leszámítva a mentőket és a tűzoltókat. Ugyanebben az időben Atlantic Cityben a város nagy része már víz alatt volt. Híres kaszinóit fennállásuk óta mindössze négyszer kényszerültek zárva tartani.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »