A baloldali Tageszeitung odáig ment, hogy üdvözölte a legnagyobb német cégek negyedé-ves jelentéseinek tartalmát, amelyekben a legtöbben jelentős visszaesésekről számoltak be. Érvelésük szerint ugyanis egy túlnyomó részben exportra termelő ország nem képes sokáig utolsóként legénynek lenni a gáton, ha a megrendelői nem bírják tovább fizetni a számlát, és így legalább Berlin felébred a rózsaszín álomvilágból, és elkezdenek végre a megoldásra koncentrálni.
A Financial Times Deutschland szerint a megoldás nem az euróválság megoldásának erőltetése – el kell kezdeni felépíteni az ázsiai piacokat, ugyanis az európai gazdaságok visszaesését akkor tudják valóban túlélni a német nagyvállalatok, ha van alternatíva, amit az ázsiai piac jelenthet.
Mindehhez annyi szükséges, hogy ne essen szét az eurózóna. Az ázsiai exportok sem tudják azonban újra megalapozni a hitet a csodában, ugyanis a kínai és az indiai gazdaság is sokkal lassabban növekedett az idén, mint a legutóbbi három évben. Sőt, a dél-amerikai csodagazdaságok is, mint Brazília lelassultak.
A kétéves (majdnem valódi) német gazdasági csoda is egyre gyorsabban esik darabjaira. Annak ellenére, hogy sokan elhitték, hogy akármi történik is Európában, a német gazdaság mindenből sikerrel jöhet ki, ez egyelőre tévedésnek látszik. Nem lehet ugyanis egy felborult csónakban száraznak maradni úgy, hogy a többieket már szinte teljesen ellepte a víz. Érthető tehát, hogy az olyan, világviszonylatban is vezető nagyvállalatok, mint a Siemens, a BASF vagy a Deutsche Bahn is óriási visszaesésről számoltak be a második negyedév végén, és a realisztikus becslések a jövőt sem képzelik el ennél jobban.
A jelentések bizonyos körökben nem okoztak meglepetést. Az ipari termelő ágazatok már több hónapja erősen érzik a csökkenést, ugyanis a fő piacok, Olaszország, Spanyolország és Franciaország vagy mélyrepülésben vannak, vagy stagnálnak egy alacsony szinten.
Ennek ellenére azért mégsem temetik az egész német gazdaságot, ugyanis az autógyártók, mint a Daimler vagy a Volkswagen stabil számokat voltak képesek kimutatni, és a világpiacon is őrzik pozícióikat. A német gazdasági elemzők arra is számítanak, hogy a világgazdaság előbb-utóbb növekedési pályára fordul át, és mivel a német vállalatok messze stabilabbak a többi európai állambeli társaiknál, ezért a negatív tendenciák hatása is lassabban válik érzékelhetővé. Ugyanakkor illúziókba sem ringatják magukat: a Német Gazdaságkutató Intézet növekedést vizsgáló osztályának vezetője, Ferdinand Fichtner szerint ugyanis „Németország nem tudja leválasztani magát az eurózóna gyenge növekedéséről”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »