Moszkva ugyanis gőzerővel dolgozik egy új, „ötödik generációs" rakéta kifejlesztésén, amelyet a tervek szerint nehezebb lelőni, mint az eddigieket, könnyebb vele manőverezni, és egy különleges üzemanyaggal működik. Hogy az se legyen kérdés, hová szánják az új rakétát, az első tesztelés időpontjául a NATO-rakétapajzs legújabb fokozatának hivatalos üzembe helyezését választották. Moszkvai idő szerint május 23-án negyed tizenegykor indították útnak az Arhangelszk területén található pleszecki állomásról a kamcsatkai félszigeten Kura felé, és a hivatalos nyilatkozatok alapján a rakéta sikeresen elérte célját.
Bár az új fegyverről még igen keveset tudni, szakértők szerint a korábbi „Buláva" rakéta szárazföldi változatáról van szó, amelyet szeptemberben lőttek ki ugyaninnen - de akkor sikertelenül, mivel a cél tíz kilométeres körzetében felrobbant. Mindkét rakéta körülbelül 36 tonnát nyom, 12 méter hosszú, és speciális üzemanyaggal működnek.
A közelmúlt eseményei azt látszanak bizonyítani, hogy Moszkva és Putyin új külpolitikája nem más, mint a hidegháború újratöltve. Ezt gyakorlatilag a régi-új államfő is deklarálta már, még beiktatása előtt, februárban, amikor is a Rosszijszkaja Gazeta hasábjain fejtette ki véleményét az orosz haderők modernizálásával kapcsolatban. Putyin szokásához híven személyesen ragadott tollat, hogy az általa kiemelkedően fontosnak tartott kérdésben felvázolja a nemzeti stratégiát. „Az előttünk álló tíz év feladata abban merül ki - írta Putyin februárban -, hogy a fegyveres erőket alapjaiban új technológiára helyezzük. Olyan technológiára, amely messzebbre lát, pontosabban lő, gyorsabban reagál, mint bármilyen potenciális ellenség hasonló rendszerei." A tervek szerint a hadsereg arzenálját 400 interkontinentális ballisztikus rakétával, 8 anyahajóval, 50 csatahajóval, 600 modern repülőgéppel és számos berendezéssel, köztük több Iszkander rendszerrel növelnék. Mindezt azért, mert Putyin szerint Oroszország számára a nemzetbiztonság garanciája nem más, mint „erősnek lenni". Ennek fényében az államfő egyik első útja is egy fegyvergyárba vezetett beiktatása után. Amennyiben tovább fokozódik a NATO és Oroszország szembenállása, a következő lépés a fenyegetések alapján akár egy kelet-európai „megelőző csapás" is lehet a rakétapajzs egyik objektumára.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »