Bár Irán hivatalosan nem ismerte el, hogy a Flame kárt tett volna valamely intézményének számítógépeiben, a közel-keleti sajtó szerint a vírus megtámadta az iráni olajipari minisztériumot és az ország egyik legfontosabb olajkútját is. Az iráni hírügynökség kedden bejelentette: sikerült kifejleszteni egy olyan vírusirtó programot, amely képes felismerni és elpusztítani a Flame-et.
A Flame (Láng), vagy más néven Skywiper hússzor hatékonyabb a Stuxnetnél. Elődjével ellentétben nem teszi működésképtelenné a megtámadott rendszert, „csupán" kémkedik. Képes kinyerni archivált adatokat a számítógépről, a távolból átállítani annak beállításait, bekapcsolni mikrofonját a beszélgetések rögzítésére, screenshotokat készíteni (képek arról, ami a számítógép képernyőjén megjelenik) - billentyűzetből, képernyőről, mikrofonból, tárhelyekről, Wifiről és USB-eszközökről is képes információkat gyűjteni.
Az előzetes jelentések szerint a vírus észrevétlenül tud behatolni a számítógépes hálózatokba. A 20 MB-os programnak, amely megfertőzi a Microsoft operációs rendszereket, öt titkosító algoritmusa és egzotikus adattárhelye van, valamint képes dokumentumokat ellopni és kémkedési tevékenységet végezni a számítógépeken. „Hatékonyságát komplexitása adja - alkotóelemei egyesével nem lennének olyan különlegesek, így együtt azonban igazán veszélyes, ráadásul fejlesztői úgy készítették el, hogy minden antivírussal szemben hatásosan védekezzen" - magyarázta lapunknak Dr. Bencsáth Boldizsár tanársegéd, a CrySyS Lab komputervédelmi cég munkatársa.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »