Az első támadásra Kanóban került sor, ahol két egyetemi előadóteremben gyűltek össze istentiszteletre a hívők. A támadók huszonkét embert megöltek, és további huszonhármat megsebesítettek, amikor bombákat dobtak a gyülekező emberek közé, és lőni kezdtek rájuk. Szemtanúk szerint a fegyveresek ezután a menekülő keresztényeket üldözve, válogatás nélkül lőttek mindenkire.
Ugyanazon a napon fegyveresek támadtak a Church of Christ in Nigeria gyülekezet épületére az ország északkeleti részén, Maiduguriban, ahol öt személyt, köztük a gyülekezet pásztorát is megölték.
A vasárnapi merényletekért eddig senki nem vállalta a felelősséget, a legtöbben azonban a militáns iszlamista Boko Haram csoportot gyanítják mögöttük, amely márciusban „háborút” hirdetett a keresztények ellen, miután korábban háromnapos határidőt szabtak számukra, hogy elhagyják az ország északi részét. Ezt követően könyörtelen hajszába kezdtek a keresztények ellen – számos templomot ért bombatámadás, de sok keresztényt ért személyes támadás is. Kadunában a húsvéti istentiszteletek alatt mintegy negyven személyt öltek meg öngyilkos merénylők.
A közép-nigériai Josban két héten belül két templomot ért támadás, ahol a meggyilkoltak között volt egy terhes anya és egy tizennyolc hónapos gyermek is.
Timothy Jahaja, a Taraba állambeli Dzsalingo püspöke elmondta: egyházkerületében az elmúlt egy hónap leforgása alatt több mint háromszáz keresztényt gyilkoltak meg.
Az iszlamista Boko Haram szervezet egyik szóvivője kijelentette: „Az iszlám állam létrehozására való törekvésünk részeként olyan nyomást fogunk helyezni a keresztényekre, hogy nem lesznek képesek itt maradni.” A folyamatos bombatámadások mellett az iszlám saría jog bevezetését szorgalmazó szervezet legújabb stratégiája a megfélemlítés, amit a keresztény asszonyok elrablásával igyekeznek megvalósítani.
A Boko Haram Nigéria északi részén a legaktívabb, de a Nigériával szomszédos Csád elnöke is felhívta már a figyelmet terjeszkedésük veszélyére. Merényleteik kormányépületek, templomok és szórakozóhelyek ellen irányulnak, de rivális muszlim csoportok mecsetjeit is célba veszik. Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a csoport az al-Kaida magrebi ágával épít kapcsolatot.
A Boko Haram több mint ezer embert ölt meg 2009 óta, amikor több száz tagja vesztette életét az összecsapásokban Maiduguriban, ahol rendőrőrsöket támadtak meg. Alapítójuk, Mohamed Juszuf, letartóztatása után meghalt.
A csoport, amelynek neve annyit tesz, „tilos a nyugati oktatás”, vezetőjének halála óta rendszeresen intéz fegyveres támadást kormányzati célpontok ellen.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »