A terrorszervezet szerint az is elfogadhatatlan, hogy ez a nem „eléggé muzulmán”, „aposztata” királyi család legyen a muzulmán szent helyek, Mekka és Medina őrzője. Bin Laden számára a szaúdi uralkodó másik megbocsáthatatlan bűne az volt, hogy „elárulta az ummát”, a muzulmán arabok közösségét: Abdel-Aziz bin Abdallah még koronahercegként egy bejrúti konferencián 2002-ben azt vetette fel, hogy amennyiben Izrael visszavonul az 1967-es határok mögé, akkor az összes arab ország békét köthetne vele.
A szaúdiak komoly támogatást nyújtottak a terrorszervezetnek a Bin Laden által 2003-ban kirobbantott erőszakhullámban: a rijádi ellenzék szerint már a kezdetektől fogva legalább ötezer szaúdi vett részt a lázadásban. Egy, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Kapcsolatok Intézete által publikált tanulmány szerint 2007-ben az iraki lázadók között harcoló külföldi fegyveresek mintegy fele, az öngyilkos merényletek elkövetőinek pedig túlnyomó része szaúdi terrorista volt.
A Jerusalem Post pedig arról számolt be néhány napja, hogy az al-Kaida-vezér rokonai által vezetett Bin Laden Group építkezik Szaúd-Arábia szívében, Mekkában. A gigantikus beruházás több felhőkarcolót és egy óriási szállodát tartalmaz, ahol a muzulmán hadzs zarándoklatok tehetős vendégei szállhatnak majd meg. A lap szerint az épületkomplexum és a hotel, amelyet a londoni Big Ben felnagyított másolataként építenek meg, az al-Kaida hívei szerint a szaúdi rendszer bukásának is szimbóluma lehet.
A szaúdi vezetés és a megdöntésére törekvő terrorszervezet folyamatos küzdelmét jelzi, hogy Rijád január elején nemzetközi körözést adott ki az Interpolon keresztül. A dokumentumban 47 al-Kaida-gyanúsított neve szerepel, akik a szaúdi hatóságok szerint komoly belbiztonsági és nemzetközi kockázatot jelentenek. Ezt a körözési parancsot csak a szintén Szaúd-Arábiában kiállított 2009-es lista múlja felül, amelyikben 85 feltételezett terroristát neveztek meg, akik különböző erőszakos cselekményeket hajtottak végre szerte a Közel-Keleten.
Szaúdi származású a jemeni al-Kaida-csoport bombakészítője, Ibrahim al-Asziri is. A hatóságok szerint ő áll a decemberi, nyomtatókba rejtett pokolgépes merényletkísérlet mögött. Az akciót a szaúdi titkosszolgálatok információja segítségével tudták megakadályozni.
Al-Asziri hírhedt ellensége a szaúdi uralkodócsaládnak: névjegyét akkor tette le, amikor először szervezett öngyilkos merényletet a rijádi titkosszolgálatok vezetője ellen. A támadáshoz ő készítette
a bombamellényt, majd meggyőzte fivérét, hogy hajtsa végre az akciót. Al-Asziri öccse meghalt, a titkosszolgálatot vezető szaúdi herceg azonban csak könnyebb sérüléseket szenvedett. n
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »