A demonstrációk tiltott tevékenységnek számítanak Egyiptomban, ahol Hoszni Mubarak elnök harminc éven keresztül vasmarokkal tartotta eddig kezében a kormányzást. Az elmúlt évben azonban egyre intenzívebbé vált a különböző ellenzéki csoportok tevékenysége, és szórványos tiltakozásokra is sor került: 2010 novemberében a vitatott parlamenti választási eredmények miatt vonultak az utcára, legutóbb pedig a koptok elleni véres merényletek ellen tiltakoztak a keresztények.
Az élelmiszerárak rohamos növekedése, valamint a tunéziai forradalom azonban katalizátorként hatott, és országszerte felobbantotta a kormányellenes lángokat. Hétfőn közel 30 ezer ember verődött össze Kairó főterén, Alexandriában és Szuezben szintén több ezren vonultak ki az utcákra: Mubarak távozását, szabadságot és változást, a korrupció, rendőri visszaélések és munkanélküliség megszüntetését követelték.
Az elnök fia, Gamal Mubarak már elmenekült Londonba - állítja az amerikai arab Akhbar al-Arab hírügynökség. Az idősebb Mubarak utódjául kiszemelt politikus rendkívül népszerűtlen volt Egyiptomban, menekülése a bukott tunéziai diktátor, Ben Ali futására emlékeztet. A Guardian helyszíni tudósítója, Jack Shenker szerint a városban háborús állapotok uralkodtak el. Az egész belváros az utcai harcoktól volt hangos, és könnygáztól fuldokoltak az emberek. A rendőrök válogatás nélkül ütlegeltek tüntetőket, újságírókat. A kairói heves összecsapásokban egy rendőr meghalt, a keletebbre található Szuezben pedig 3 tüntető vesztette életét. A hatóságok szerint egyikőjük könnygázmérgezést kapott és megfulladt. Egy másik áldozat életét a rendőrök által használt éles lövedékek oltották ki - állítják a fiú rokonai és több száz tüntető, akik szerdán a szuezi ravatalozó elé vonultak, ahol a holttestet szerették volna megtekinteni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »