Lapunk is foglalkozott a szlovák nyelvtörvény módosításával, amelyet azóta már a szlovák államfő is aláírt. Elfogadása óta európai fórumokon is nagy a visszhangja. Pár hét távlatából hogyan értékeli a jogszabályt? Mit lehet reálisan tenni ellene?
A szlovák nyelvtörvény most elfogadott módosítása Európában egyedülálló módon sérti az állampolgárok nyelvhasználati jogát, nemcsak a magyar és a többi kisebbség, de a szlovákok nyelvhasználati jogát is. Következményeiben pedig megronthatja a békés együttélést az emberek között Szlovákiában. Mi megpróbáljuk alkotmánybíróságra adni a törvényt, hiszen a korábbi változatából egyszer már sikeresen kikerültek a nyelvrendőrség és a büntetések mint alkotmányellenes elemek. Természetesen ebben a kérdésben sokat tehet a magyar és a nemzetközi közvélemény, az európai intézmények hozzáállása, nyomásgyakorlása. Szlovákia belpolitikájának alakulásában mindig is fontos szerepet játszott Európa. 1992-1998 között, Vladimír Meciar kormányzása alatt, amikor folyamatosak voltak a jogsértések, a demokrácia alapelveit rúgták fel ebben az országban, akkor is az európai szervezetektől érkező folyamatos figyelmeztetések nyomán indulhatott meg Szlovákiában az az erózió, amely végül Meciar bukásához vezetett, így 1998-tól beindulhattak a folyamatok, amelyek az országot demokratikus országgá változtatták, és az európai integrációt tető alá hozták. Ez a mostani nyelvtörvény-módosítás azonban szöges ellentétben áll az európai értékrenddel, jogrenddel, szabadságértelmezéssel.
Számomra úgy tűnik, a Fico-korszak kísértetiesen kezd hasonlítani a Meciar-korszakhoz. Legalábbis szellemiségében. Ön nem így látja?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »