Az Európai Parlament brüsszeli épületében a négynapos választások utolsó napján a plenáris ülésterem óriási audiovizuális médiateremmé alakult. Újságírók, rádiósok és televíziós stábok lepték el a parlament folyosóit és a sajtószobákat. Míg egyesek az első hivatalos eredményekre vártak, mások a különböző országok stábjait végigjárva igyekeztek információmorzsákat összegyűjteni a tagállami szavazások állásáról, az előzetes eredményekről.
Este tízkor, az utolsó tagállam utolsó urnájának lezárását követően aztán megindult az adatáradat. Nem sokkal később az Európai Parlament elnöke, szóvivője és képviselőcsoportjainak elnökei közös sajtótájékoztatón jelentették be az összesített előzetes eredményeket, és kezdték el azok elemzését.
A nap folyamán a folyosókon itt-ott már hallani lehetett a „szocialista katasztrófa" kifejezést, a hivatalos előzetes adatok pedig megerősítették a hírt: a szocialisták Európa-szerte veszítettek támogatottságukból, frakciójuk mérete 28 százalékról 22 százalékra csökkent az Európai Parlamentben. A sajtótájékoztatón az Európai Szocialista Párt elnöke, Martin Schulz kijelentette: „Nagyon szomorú este ez az európai szociáldemokrácia számára. Nagyon csalódottak vagyunk, jobb eredményre számítottunk." Majd hozzátette, hogy néhány országban ugyan sikerült jól teljesíteni, de a legtöbb helyen - és itt Magyarországot is kiemelte - nagyon rosszul végződött számukra a választás. Mindezért a képviselőcsoport elnöke a gazdasági válságra adott elégtelen válaszokat és a kampányok belpolitikai jellegét tartotta felelősnek.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »