Az orosz sajtó már-már havi rendszerességgel számol be nem navigációs jellegű légi incidensekről: olyan, részegek okozta botrányokról, verekedésekről repülőgépek fedélzetén (terrorista szándék nélkül, de el akarták téríteni a gépet, tízezer méteres magasságban ki akarták nyitni az ajtót, stb.), amelyek miatt a repülőknek meg kellett szakítaniuk az útjukat. Vagy - a jobbik esetben - az erre külön kiképzett, kidobóembereknek „becézett" férfi utaskísérőknek kellett beavatkozniuk, megfékezniük, megkötözniük a részeg honfitársakat. (Az egyikük egy ilyen „megfékezésbe" a helyszínen bele is halt.)
Hasonló hajcihő azonban nemcsak orosz belföldi, hanem több alkalommal nemzetközi járatokon is történt. Például az Israir izraeli légitársaság Moszkvából Eilatba tartó chartergépén, ahol a fedélzeten elfogyasztott italtól felgerjedt „kedves utas" a stewardess hátsójába harapott. Nem sokkal korábban ugyanennek a társaságnak a charterjáratán orosz utasok majdnem megerőszakoltak egy női utaskísérőt. Egy Galina Ruszanova nevű festőnő ittas állapotban a United Airlines járatán harapta meg a légiutas-kísérőt. Kétségtelen, hogy részeg repülőutasok nemcsak az oroszok között akadnak. Kedvenc klubjuk külföldi mérkőzésére utazó brit szurkolókkal is fordult már elő ilyesmi, sőt, nyolc évvel ezelőtt - megint csak a stewardess volt a harapás áldozata! - egy Moszkvába repülő indiai állampolgár mélyítette fogait az Aeroflot utaskísérőjébe. Mindamellett, akárcsak magában az ivásban, alighanem a részegen utazásban is az oroszok viszik el a pálmát. És ezt nem lehet hatóságaik liberalizmusának betudni. Hiszen csupán ez év első negyedében, és csupán Moszkva négy polgári légikikötőjének egyikében, Seremetyjevóban ittas állapota miatt százhuszonhét utast eleve nem engedtek beszállni a repülőgépbe.
Az elmúlt években az oroszok ráadásul még sokkal többet kezdtek inni, mint a szovjet időkben - közölték nemrégiben egy moszkvai sajtóértekezleten a kérdéssel foglalkozó orvosok, akik kifejtették, hogy az országot igazi alkoholkatasztrófa fenyegeti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden orosz lakos évente átlagosan 15,2 liter tiszta szesznek megfelelő italt fogyaszt el, míg a probléma orosz szakértői szerint 18-at. (Valójában ennél is jóval többet, mert a statisztikai átlagba a csecsemők és a kisgyerekek is beleszámítanak.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »