Obama tengerentúli útjának elsődleges célja volt, hogy bemutassa „az új Amerikát" és az „új partnerséget", amit választási kampányában megígért. Az Egyesült Államok segítségét és szövetségét ajánlotta a világ legfenyegetőbb válságainak a megoldására, többek között a globális gazdaság, a klímaváltozás és az atomfegyverkezés terén. Beszélt az amerikai nemzet „sötét korszakairól", a rabszolgaság koráról és az indiánok elnyomásáról, elismerte, hogy elődje alatt történtek kínzások és atrocitások, amelyeknek véget vetett. Ugyanakkor emlékeztette az európaiakat arra, milyen fontos szerepet játszott Amerika az újjáépítésben a második világháború után. Elítélte az „anti-amerikanizmust", amelyről azt mondta: bár vannak konkrét okai is, sokszor csak „alattomos előítéleten" alapszik.
Az elnök stábja elégedetten nyugtázta a hízelgő pohárköszöntőket és szalagcímeket. „Olyan érzés volt, mintha Amerika visszatért volna. Nagyon sok vezető alapvetően azt mondta: »jó látni, hogy az Egyesült Államok újra köztünk van a helyén«" - mondta Rahm Emanuel fehér házi kabinetfőnök.
„Miért nem váltak ketté a vizek, ragyogott fel a nap, és tűnt el minden rossz a föld színéről, mikor Obama elnök Európába érkezett? Mert nem ez volt a célunk..." - igyekezett tréfával elütni a felfokozott várakozásokat David Axelrod, Obama egyik főtanácsadója. Az elnök az egyes helyszíneken tudatosan törekedett arra, hogy ne csak a hivatalos vendéglátóihoz, hanem a szélesebb közönséghez is szóljon. Londonban a G20-csúcstalálkozó fő témája a „második világháború óta a legsúlyosabb helyzet", a gazdasági világválság volt. Miközben az utcán a tüntetők „Szabad Palesztinát" és a bankárok bebörtönzését követelték, a világ legfejlettebb és feltörekvő országainak a vezetői megegyeztek: több mint ezermilliárd dollárt adnak a Nemzetközi Valutaalapnak és más globális szervezeteknek a világgazdaság felélénkítésére és az államcsőd szélén álló szegény országok megmentésére. A gigantikus állami beavatkozás bejelentése reményt keltett arra, hogy a globális pénzszűke enyhülhet, és ezzel megnyílik az út a válságból való kilábalásra.