Silvio Berlusconi üdvözli az Európai Bizottság új elnökét. Róma határozottságot vár el Barrosótól Fotó: Reuters
"Ha a bizottsági elnök nem veszi el Rocco Buttiglionétól a bel- és igazságügyi tárcát, nem tudom elképzelni, hogy igent mondjunk a jelenlegi összetétel? bizottságra" – adott ultimátumot Martin Schulz, a szocialista frakció elnöke múlt csütörtöki brüsszeli sajtóértekezletén. Schulz hangsúlyozta: nincs kifogása Buttiglione biztosi kinevezése ellen, de szükségesnek látja elvenni tőle a bel- és igazságügyi tárcát: "Nem fogunk elfogadni semmiféle kozmetikázást" – kommentálta igényét. Barroso megbuktatását a szocialista frakció azt követően helyezte kilátásba, hogy a portugál politikus számos sajtónyilatkozatban üzent az EP-nek: bizalma töretlen a leendő bizottság legvitatottabb biztosában, és nem hajlandó más szakterületet rábízni. A szocialista vezetők ezek után eltökéltségüket azzal is bizonyították, hogy jelezték: Kovács Lászlót, az energiaügyi biztosi poszt várományosát is hajlandóak lennének "beáldozni" a személycserék során. Jóllehet a baloldali képviselők mindeddig kiálltak Kovács mellett, múlt héten már kihátráltak mögüle, amikor Hannes Swoboda, a szocialista frakcióvezető egyik helyettese kijelentette: nem látják akadályát, hogy támogassák Barrosót, amennyiben Kovács tárcájánál is módosításokat akarna végrehajtani. Ezek után pedig Graham Watson brit EP-képviselő, a liberális frakció vezetője is jelezte, hogy pártcsoportja szintén nemmel szavaz az egész bizottságra, ha az olasz kormány által jelölt Buttiglione a helyén marad.
Az egységes fellépés hatására ugyanis Barroso a hétfői dublini csúcstalálkozón már nem ismételte meg, hogy szilárdan támogatja Buttiglionét, sem hogy az olasz "tökéletesen megfelel" a posztra. Ezt követően pedig Schulz is finomított a hadüzenetén. "Az a benyomásom, hogy a bizottság elnöke konstruktív megoldást keres a testület személyi összetétele kapcsán felmerült problémákra" – közölte a Barrosóval folytatott négyszemközti megbeszélése után, jelezve, hogy a vitatott biztosi kinevezés kapcsán konszenzus látszik kialakulni.
Barroso csütörtökön (lapzártánk után) találkozik az EP vezetőivel, hogy ajánlatot tegyen a majdani bizottság személyi összetételére, amelyet jövő szerdán Strasbourgban bocsátanak majd szavazásra. A parlament jóváhagyása nélkül nem léphet hivatalba az új bizottság, de az uniós képviselők csak a testület egészét fogadhatják vagy utasíthatják el. Barroso szóvivője hétfőn este kijelentette: az elnökjelölt továbbra is teljesen biztos benne, hogy a jövő héten megkapja a kellő támogatást a hivatalba lépéshez – arról azonban a szóvivő hallgatott, hogy Barroso továbbra is kiáll-e az olasz biztosjelölt mellett. Jóllehet az Európai Néppárt elnöksége arra kérte Barrosót, hogy tartson ki eredeti tervei mellett, az Európai Bizottság következő elnöke valószínűleg azzal talál majd kiutat, hogy Buttiglionét áthelyezi a közlekedési tárca élére, a belügyi portfoliót pedig a mostani közlekedési jelöltnek, Jacques Barrot-nak juttatja.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »