Bush bemutatja Porter Gosst. Az elnök embere Fotó: Reuters
Tenet pozíciója a CIA élén a 2001-es terrortámadás körülményeit vizsgáló 9/11-es bizottság elmarasztaló megállapításai, valamint az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló téves tájékoztatás miatt ingott meg. Az elnök és környezete nem kockáztathatta, hogy Tenet és a CIA kampánytémává váljon, főleg a jelenlegi helyzetben, amikor a legfőbb kampánytéma a korábbiaktól eltérően nem a gazdaság, hanem az ország biztonsága, és mindkét jelölt keménykezűnek és cselekvőképesnek akar mutatkozni.
Tenet menesztésekor felmerült, hogy a választásokig a kormány már nem nevez ki újabb igazgatót, hanem John McLaughlin megbízott igazgató vezesse a "Céget". McLauglin azonban szintén támadható, mivel a 9/11-es bizottság által bírált döntéseknek és lépéseknek aktív résztvevője volt, így Bushnak meg kellett kockáztatnia az új vezető kinevezését és az ezzel járó politikai vitát. Gosst ugyanis csak a szenátus jóváhagyásával lehet kinevezni, ezt azonban a szenátus demokrata tagjai – akiknek nyilvánvaló érdekük, hogy az elnök sikertelennek tűnjön a biztonsági kérdésekben – nem fogják támogatni, a szenátusi meghallgatást pedig előreláthatóan a Bush-kormányzat biztonságpolitikájának bírálatára fogják kihasználni.
Az új igazgató megnevezése a választási kampány részének tekinthető: az elnök szemmel láthatólag el akarja kerülni annak látszatát, hogy nem vesz tudomást a hírszerzést ért – leginkább a 9/11-es bizottság által megfogalmazott – kritikákról, és a választók számára is bizonyítani akarja, hogy kész határozott lépéseket tenni a hírszerzés megreformálására, amelyre őszintén szólva valóban ráfér a változás. Goss kinevezésével Bush egy, az elnöknek alárendelt és az elnök által átlátható CIA-ban gondolkodik, a republikánus képviselő ugyanis sokak szerint Dick Cheney jobbkeze.
Gosst Bush a legalkalmasabb emberként mutatta be kedden a Fehér Ház Rózsakertjében, és bár személyéről megoszlanak a vélemények, nem tekinthető tapasztalatlan politikusnak. Nyolc cikluson keresztül volt kongresszusi képviselő, jelenleg a Kongresszus Hírszerzési Bizottságának elnöke. Ezt megelőzően a hatvanas években, egészen 1971-ig először a katonai hírszerzés, azután pedig a CIA ügynöke volt. 1962-ben, a kubai rakétaválság idején Miamiban teljesített szolgálatot, de erről a korszakról még most sem beszélhet – a Washington Postnak nyilatkozva azonban annyit elmondott, hogy izgalmas kalandokban volt része Florida partjainál. Hírszerzési pályafutásának egy, a szívére és más fontos szervekre is kiterjedő fertőzés vetett véget, aminek következtében egy időre tolószékbe kényszerült. Ezt követően leszerelt a CIA-től, majd egy hetilapot indított. 1974-ben annak a szigetnek a polgármestere lett, ahol lakott. 1988-ban indult a képviselőválasztáson, azóta tagja a törvényhozásnak, ahova tervei szerint idén már nem jelölteti magát a most 65 éves politikus.