Örömünnep egy felgyújtott török kamion mellett Bagdadban. Nem békülnek Fotó: Reuters
Sajnálom, de mint egykori betanított keramikus és égető mester ellent kell mondanom Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek, aki a minap a Napkeltében azt mondta, hogy – azért, mert néhány kis ország a külföldi megszállók elleni fokozott harc miatt hazarendeli a katonáit Irakból – nem gyengül az ellene fellépett koalíció, maximum csak hajszálrepedések keletkeznek rajta, amelyek majd megszűnnek. A repedéseknek ugyanis az a tulajdonságuk, hogy sohasem szűnnek meg. Akkor sem, ha hajszálvékonyak. Sőt, ha egyszer elkezdtek létezni, akkor sokszorozódnak, nagyobbodnak, míg végül elhatalmasodnak és szétvetik a cserép-, vagy porcelánformákat. Azzal, hogy begipszelik és lefestik, vagyis hogy láthatatlanná teszik őket – attól azok még léteznek. Hogy vannak-e ilyen repedések az edényeken, vagy nincsenek, azt ősidők óta úgy vizsgálják meg az emberek, hogy megkocogtatják azokat. Ha repedtek, akkor nem csengenek vagy búgnak, hanem rekedten kopognak. A csak tucatnyi nicaraguai és a nyolc kazah katona hazarendelésével, illetve a spanyolok útra készülődésével ilyen repedések keletkeztek az Irak elleni nemzetközi koalíció porcelánedényén. Ezt tudomásul kell venni, akár elegendő a rendteremtéshez a maradék huszonkét ország által odaküldött katonaság, akár nem.
Mindazonáltal úgy tűnik, hogy nem. Az Egyesült Államok kormányzata ugyanis újabb és újabb országokat akar bevonni a koalícióba. Kéri ezt a jó barátság jogán, kéri ezt pénzért, vagy az igazságra hivatkozva. "Irakban bármi áron rendnek kell lennie!" – mondja, miközben félig-meddig kénytelen elismerni, hogy ott egyre nagyobb a rendetlenség, az anarchia, a káosz.
Káosz. Magyarul: összevisszaság. Biztos, hogy a káosz nő? Attól függ, hogy milyen szempontból nézzük a helyzetet. Kívülről nézve, a koalíciós erőknek eddig csak a Szaddám Huszeinhez hű szunniták ellen kellett harcolniuk, s akiket maguk mellett tudhattak, azok az egészen Szaddám megbuktatásáig – ugyan többségben lévő, de elnyomott – síiták voltak. Az elmúlt héten azonban egy szélsőségesnek mondott síita imám, bizonyos Muktada asz-Szadr mintegy a föld alól elővarázsolt tízezer fegyveres harcossal, az úgynevezett Mahdi Hadsereggel fordult az idegen katonák ellen, egyszerre legalább öt városban. Az aktív ellenállás mellett egy új harci módszert, a túszejtés módszerét is bevetették.
Honnan van a fegyver?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »