George W. Bush merész tervekkel állt elő. Amerika újra felfelé tekint Fotók: Reuters
"Az hiszem, az elnök emberi létünk fontos aspektusát emelte ki ezzel – azt, hogy felfedezők vagyunk" – jelentette ki Sean O\'Keefe, a NASA vezérigazgatója Bush szerdai bejelentésére utalva. Az Egyesült Államok űrkutatási terveit tartalmazó kilenc oldalas dokumentumot Bush szerdán terjesztette a Kongresszus elé azzal a céllal, hogy jelentős összeg? többlettámogatást szavaztasson meg a NASA számára. A tervek szerint a NASA az eddigi, űrsiklókkal végzett repülések és a nemzetközi űrállomás építése felől olyan, teljesen új típusú rakéták és űrhajók felé fordíthatná figyelmét, amelyek sokkal hosszabb időre és sokkal távolabbi célok felé szállíthatnának embereket az űrbe. Amennyiben a Kongresszus teljesíti a kérést, a NASA első feladataként azonnal megkezdi a munkát egy olyan, Crew Exploration Vehicle-nek (CEV) nevezett űrhajó építésén, amely kis csoportokban embereket lesz képes szállítani távoli célpontok felé. Ez az űrjárm? teljesen másképp fog kinézni, mint a jelenlegi űrsiklók, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, vajon egyszer vagy többször lesznek-e használhatóak. A Bush-terv szerint a NASA-nak öt-hat éven belül eleget kellene tennie a nemzetközi űrállomás építésében vállalt, tizenöt partnerország felé fennálló kötelezettségeinek is. A jelen helyzetben úgy látszik, hogy ezzel lennének kapcsolatosak az 1981-ben útjára bocsátott űrsikló-flotta utolsó útjai. A flotta egyébként a Columbiával történt tavaly februári tragédia óta nem szállt fel.
A NASA tervei szerint az új CEV-nek 2015 és 2020 között készen kell állnia a holdutazásra. Az űrkutatási központ állandó holdbázist szeretne létrehozni, amely a Mars-utazások kiindulópontjául szolgálna a jövőben. A
Kongresszus egyes tagjai azonban egyelőre attól tartanak, hogy a nagyratörő célok költségei messze meghaladják majd a tervezett költségvetést.