Egyre erősödő félelmek közepette érkeznek hírek arról, hogy az antiszemitizmus fellendülő tendenciát mutat az uniós tagországokban.
A számos közelmúltbeli incidens egyike volt egy Párizs környéki zsidó iskola felrobbantása múlt szombaton. Még ugyanazon a napon két isztambuli zsinagógában öngyilkos merénylő végzett 25 személlyel, megsebesítve további 300 embert. Az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó Törökország ismét súlyos veszteségeket szenvedett csütörtökön, amikor vélhetően az al-Kaida által felkészített terroristák brit érdekeltség? intézmények ellen intéztek terrortámadásokat.
A 2002 elején történt incidensek áradatát követően az EUMC megbízta a Berlini Műszaki Egyetem Antiszemitizmus Kutató Intézetét egy tanulmány készítésével a témában. A tavaly októberben elkészült tanulmány olvastán a központ vezetői nem értettek egyet az antiszemitizmusnak a tanulmányban szereplő meghatározásával, amely szerintük Izrael-ellenes elemeket is tartalmazott. A muzulmán- és palesztinbarát elkövetők középpontba állítását ugyanakkor felbujtónak ítélték.
"A tanulmány a muzulmán antiszemitizmust állítja középpontba, miközben a baloldalon egy nem mindig előítélet-mentes Izrael-ellenesség figyelhető meg" – nyilatkozta a tanulmány egyik értékelője.
– Ha csak annyit mondunk, hogy az elkövetők franciák, belgák vagy hollandok, nem adunk teljes képet az igazságról. A tanulmány megjelentetéséről való lemondás politikai döntés volt" – tette hozzá.
Az 1998-ban alapított EUMC három tanulmányt tett közzé a szeptember 11-ei amerikai támadást követően Európában jelentkező iszlámellenes magatartásról.
Beate Winkler, a vezető testület egyik tagja szerint a tanulmányt azért utasították vissza, mert aktualitását vesztette, ugyanis az a 2002 májusától júniusig tartó időszakot vizsgálta, "és persze akadtak benne problémák az antiszemitizmussal is. Túl komplikált volt" – tette hozzá Winkler asszony.
Izrael meglátása szerint Európában erősödik az antiszemitizmus, ezért ezen a héten Silvan Salom izraeli külügyminiszter minisztériumi tanácsot hozott létre, amely felveszi a harcot a jelenséggel.
Neofasiszta bűnbánat
A hét elején izraeli látogatást tett Gianfranco Fini olasz miniszterelnök-helyettest azzal vádolták vendéglátói, hogy nem volt elég határozott korábbi, Benito Mussolinit dicsérő kijelentéseitől való elhatárolódásában. Fini ezzel szemben kijelentette: izraeli látogatása önmagában is elegendő bizonyíték arra nézve, hogy megtagadja az egykori fasiszta diktátor nézeteit.