Irakiak megmutattak az újságíróknak egy bászrai börtönt, ahol állításuk szerint Szaddám Huszein titkosrendőrsége évtizedek óta kínozta foglyait veréssel, csonkítással, áramütéssel és vegyi anyagokkal. A Fehér Oroszlán néven emlegetett, fehér homokkőből épült börtön félig romba dőlt, falai elszenesedtek a harcokban, amelyeket a brit erők vívtak Irak második legnagyobb városának, Bászrának az ellenőrzéséért.
Aki egykor eltűnt a homokkő falak mögött, nemigen került többé elő – állítják bászrai lakosok, akik brit sajtóbeszámolók szerint százszámra jöttek el, hogy lássák az üres börtönt. Az eltűnt foglyok hozzátartozói átnézték azokat az ujjlenyomattal ellátott kartonokat és nyilvántartásokat, amelyeket a leomlott téglák között találtak.
Ez a hely magát a gonoszt jelentette – mondta a brit riportereknek Hamed Fattil, aki 1991-ben két fivérével együtt járta meg ezt a börtönt. Nyolc hónappal később őt kiengedték, testvéreit azonban azóta is eltűntként tartják számon. A férfi szerint a foglyokat bőrszíjjal kötözték össze, és a földtől két láb magasra húzták fel őket. Így felfüggesztve ütlegelték az embereket, és más módon, például áramütésekkel is kínozták őket, letépték kezükről és lábujjaikról a körmeiket, savba mártották őket.
Az AP amerikai hírügynökség felvételein összezsúfolt cellákat, szobákat és ketreceket lehetett látni. Hamid a riportereknek szögletes fehér cellákat is mutatott, piros drótkerítéssel körülvéve. Elmondása szerint a piros ajtajú cellákban nőket és gyerekeket őriztek. Arról is beszámolt, hogy több száz férfit zsúfoltak egy lakószoba méret? cellába, amelynek egyetlen rozsdás rostélyú ablaka volt. A női és férfi cellák között hosszú drótketrec húzódott, ahol a börtönőrök a többiek szeme láttára kínozták a foglyokat, például hátukhoz tüzes vasat nyomtak, forró vizet öntöttek rájuk.
Semmibe vett emberi jogok
Az emberi jogok megsértéséről Irakban a Szaddám-rezsim ellen a brit kormány által összeállított tavaly novemberi jelentés részletesen írt. Néhány részlet a Blair-jelentésként ismertté vált dokumentumból, amely titkosszolgálati információk mellett a Human Rights Watch és az Amnesty International jelentéseit is felhasználta forrásként.
Jogsértések Szaddám Huszein alatt:
400 rabot végeztek ki 1984-ben az Abu Ghraib börtönben.
3000 rabot végeztek ki 1993 és 1998 között a Mahjar börtönben.
1997 és 1999 között 2500 rabot végeztek ki egy "börtöntisztogató" kampány során.
2000 februárjában és márciusában 122 férfi rabot végeztek ki az Abu Ghraib börtönben. További 23 politikai foglyot végeztek ki ugyanott 2001 októberében.
2000 októberében több tucat, prostitúcióval vádolt nőt fejeztek le minden törvényes eljárás nélkül. Közülük egyeseket politikai okokból vádoltak meg.
A Mahjar börtönben az őrök rendszeresen megerőszakolják a női rabokat.
Az iraki börtönökben használt kínzási módszerek között szerepel az elektrosokk alkalmazása a kezek megbénítására, a körmök letépése, késsel való vagdosás, szexuális erőszak és "hivatalos nemi erőszak".
A bagdadi Kurtijja börtönben és más helyeken a rabokat fémdobozokban tartják. Ha nem vallanak, hagyják őket ott meghalni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »