George W. Bush egy berlini kávéházban Schröder kancellár kíséretében. Távoli vendég Fotó: Reuters
A globalizáció ellenzői, szakszervezetek, békemozgalmak mellett várhatóan a várost irányító szociáldemokraták (SPD) és a posztkommunista utódpárt (PDS) tagjai, illetőleg a szociáldemokraták országos koalíciós partnere, a Zöldek is utcára vonulnak Bush berlini látogatása idején. Bár a közelmúltban készített közvélemény-kutatás szerint minden második német alkalmatlannak, mi több, veszélyesnek tartja az Amerikai Egyesült Államok elnökét, a tüntetések elsősorban mégsem Bush személye ellen irányulnak, inkább az Egyesült Államok háborús politikájával szembeni elégedetlenségüket fejezik ki. Mivel azonban a város vezetésére nem vet jó fényt, ha vendégüket az utcákon tüntető kormánypárti képviselők fogadják, Klaus Wowereitnak, Berlin kormányzó főpolgármesterének sikerült elérnie, hogy a szenátorok távol maradjanak a tüntetésektől. A Zöldek országos frakciójának tagjai azonban nyílt levelet címeztek Bushhoz, melyben bírálták Amerikát, amiért a terrorizmus elleni hadjáratban semmibe veszi az emberi jogokat, hogy visszavonult a szerződésben rögzített fegyverkezési ellenőrzésből, hogy nem fogadta el a kyotói klímakonferencia javaslatait, valamint hogy kiszállt a nemzetközi törvényszék létrehozásának tervezetéből, s kifejezték, hogy nem értenek egyet Amerika Irakkal szembeni külpolitikájával sem. A levelet a frakció egyharmada, tizenöt képviselő írta alá.
Edmund Stoiber konzervatív kancellárjelölt Gerhard Schröder kancellár felelősségét látja abban, hogy – szerinte szégyenteljes módon – az amerikai elnököt tüntető tömegek fogadják. Schröder szerint a demonstrációk azonban hozzátartoznak a jól működő demokráciához, s ez esetben sem változtatnak azon a tényen, hogy "Németország jó barátjának tekinti az amerikai elnököt". Johannes Rau szövetségi elnök is azt kívánja, hogy Bush érezze, mennyire szoros szálak fűzik egymáshoz a két ország népét. Az Amerika-ellenes tüntetések ellensúlyozására a várost a két ország barátságát szimbolizáló zászló – az amerikai lobogón sétáló Berlin-medve, a város jelképe – fogja díszíteni.
A várhatóan békés tüntetők mellett a rendőrség az alkalmi randalírozók ("autonómok") és terroristák megjelenésére is felkészült. Külön védelmet biztosítanak a McDonald\'s és más amerikai érdekeltség? üzletek számára, teljesen lezárják azokat a helyeket, ahol az elnök a két nap alatt megfordul: a parlamentet, a kormányzati negyedet és környékét. A parlamenti irodákat csak egy föld alatti alagútrendszeren keresztül lehet majd megközelíteni, a környező épületek ablakait a két nap alatt nem szabad kinyitni, a körzetben sem autók, sem biciklik nem maradhatnak, s a Brandenburgi kapunál álló Adlon Szálloda – melyben Bush és kísérete lakik majd – parkolóját is zárva tarják erre az időre. A látogatás során tízezer rendfenntartó gondoskodik a védelemről, melynek költségeit a rendőrségi szakszervezet hárommillió euróra becsüli.
Johannes Rau szövetségi elnök hivatalosan csütörtökön fogadja Bush amerikai elnököt, aki ezután Gerhard Schröder kancellárral tárgyal, majd a parlament plénuma előtt tart beszédet, végül pedig a frakció- és pártelnököket hívja beszélgetésre.
Németországból Oroszországba utazik tovább.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »