"A Fidesz, élén Orbán Viktor kormányfővel, olyan választási őrjöngést váltott ki, amely gyökerestől tépte ki a demokrácia alapszabályait, felforgatta a tisztességes viselkedési és erkölcsi szokásokat. Orbán hatalmának megőrzése érdekében minden kéznél lévő lehetséges rossz szellemet kiengedett a palackból. A választások megnyerésére minden jó volt: az antikommunizmus, a nacionalizmus, az idegengyűlölet, a nagy magyar sovinizmus és a szociális demagógia is. A modern demokráciákban páratlan módon visszaéltek a közszolgálati médiumokkal is. A posztkommunista Európa legfiatalabb és legtehetségesebb kormányfője, Orbán Viktor a négy év alatt a kontinens egyik legveszélyesebb politikusává vált. Orbánt megmámorosította a hatalom, s végül már úgy gondolta, neki mindent szabad. Orbán nagyszámú lakájától körülvéve elkezdte hinni, hogy pótolhatatlan..." – írta a magyarországi választásokról szóló kritikus cikkében a cseh Hospodárské Novíny cím? újság.
Más, nagyobb tekintéllyel bíró külföldi lapok árnyaltabb képet festettek beszámolóikban. A Financial Times szerint a minimális parlamenti többségével a balközép koalíció nem számíthat politikai mézeshetekre. Orbán Viktor vezetése alatt az új ellenzék lesz a legmagabiztosabb, a legagresszívabb, de egyúttal a legnagyobb és a legegységesebb is Magyarország kommunizmus utáni történelmében. Az EU-tagországok kormányaival és a külföldi befektetőkkel ugyanakkor a tudósító jobb kapcsolatokat jósol az új kormánynak, mint amilyeneket a mostani el tudott érni – írja a brit üzleti napilap.
A német Die Welt Medgyessy Péter: a halk hangok embere címmel közölt portrét szerdán Magyarország leendő kormányfőjéről. A lap szerint a megfontolt, szerény fellépés? politikus habitusa kifizetődött a választási hadjáratban, szemben az inkább harsányan és önmagával kapcsolatos kételyek nélkül fellépő Orbán Viktorral. Az MSZP jelöltje a kampányban nem bilincselte le hallgatóit látomásokkal és messze ható koncepciókkal. Kedves, ám csöppet sem karizmatikus fellépése arra késztette a szocialistákat, hogy a választási hadjárat végső szakaszában egyre gyakrabban küldjék a frontvonalba Kovács László pártelnököt, aki sikeresen gyűjtötte a pontokat.
Orbán stratégiája, amely a jobboldali tábor (beleértve a nacionalistákat és az antiszemitákat) bekebelezésén alapult, kudarcot vallott, bár a sikerhez nem sok hiányzott – állapította meg egy másik német lap, a Frankfurter Rundschau. A német szociáldemokratákhoz közel álló újság bécsi tudósítója, Ulrich Glauber abban látja a Fidesz vereségének okát, hogy Orbán mindenáron két tábor elvi vitájává akarta tenni a választást: a polgári és a szocialista világnézet összecsapásává. Márpedig a magyarok mély ellenszenvet éreznek a társadalmi polarizálás eme formájával szemben. (MTI–Hetek)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »