Imádkozó izraeli harckocsiparancsnok Fotó: Reuters
A közel-keleti konfliktusban – a palesztin terror és a felszámolására indított izraeli háború mellett – ismét szerephez jutnak a diplomáciai erőfeszítések. Anthony Zinni ellentengernagy, Bush személyes küldöttje érkezik Izraelbe azzal a céllal, hogy a tűzszünet megvalósításáról tárgyaljon, és a gyakorlatba ültesse át a Tenet-tervet, valamint a Mitchell-bizottság ajánlásait. Dick Cheney alelnök is a térségbe érkezett, hogy előkészítse az Egyesült Államok Irak elleni akcióját a terror ellen folytatott globális háborújában.
Kedden hat izraelit öltek meg az izraeli hadsereg egyenruhájába öltözött merénylők a libanoni határ közelében. Izraeli katonák végeztek a két merénylővel.
Rendőrségi források szerint egy rendőr és két nő is volt az áldozatok között. Heten megsebesültek, közülük egy személy életveszélyes állapotban van, ketten súlyos, négyen pedig könnyebb sérülést szenvedtek.
A merénylők valószínűleg nyugati parti palesztinok voltak, és nem a libanoni határon szöktek át. Jehuda Sulman galileai rendőrparancsnok elmondása szerint az északi határon nem tapasztalták illegális határátkelés jeleit, az azonban nem lehetetlen, hogy a merényletet Libanonban tervelték ki. Raanan Gissin, Saron miniszterelnök tanácsadója úgy véli, akár Libanonból, akár Izraelen belülről érkeztek a támadók, céljuk a háború kiterjesztésének provokálása volt. Az izraeli katonai egyenruhába öltözött, kalasnyikovokkal felszerelt merénylők az út menti bozótban rejtőzködtek, majd tüzet nyitottak a Metzuba kibucba tartó buszra. Egyes szemtanúk szerint a lőfegyverek mellett kézigránátokkal is támadtak. A támadás után kirobbant mintegy harminc perces tűzharc során a támadókat lelőtték.
Ariel Saron miniszterelnök – engedve a külső, amerikai és a belső, baloldali nyomásnak – a ramallahi "fogságot" feloldva szabad mozgást engedélyezett Jasszer Arafat számára az autonómia területén, miután a palesztin vezető letartóztatta az izraeli turisztikai miniszter, Rehavam Zeévi gyilkosait. Saron ugyanakkor megtiltotta, hogy Arafat kilépjen az autonómia területéről, így egyelőre nem vehet részt a hónap végén megrendezendő bejrúti arab csúcson sem. Saron másik – nem kevésbé fontos – engedményében lemondott arról a követeléséről, hogy a Tenet-terv és a Mitchell-ajánlások megvalósítását hétnapi teljes fegyvernyugváshoz köti. "A terrorizmus szintje miatt döntöttem így, mert a jelenlegi körülmények között nincs esély a hétnapi teljes nyugalom megvalósulására. Megpróbáltuk elérni a múltban, de sosem sikerült, mert mindig azon nyomban megsértették." Saron közölte az amerikaiakkal, hogy kész a Tenet-terv megvalósítására irányuló megbeszélésekre. A miniszterelnök ugyanakkor kijelentette, hogy amennyiben Arafat szabadon engedi Zeévi gyilkosait, vagy a még meg sem valósított tűzszünetet megsérti, e döntéseket megváltoztatják.
Tankállás Ramallahnál. Tűzszünet vagy átfogó támadás? Fotó: Reuters
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »