Robert Mugabe újraválasztott elnök. Fegyverrel privatizálják a farmokat Fotó: Reuters
A márciusi választásokon a huszonkét éve hatalmon lévő Robert Mugabe került ki győztesen az ellenzéki Morgan Tsvangiraival folytatott versengésből. A Mozgalom a Demokratikus Változásért párt szószólója szerint "olyan illegitim kormány van hatalmon, amelyik ellopta a választásokat". A párt új, demokratikus választások megrendezését sürgeti.
"Súlyos csapást mértünk az imperialistákra – szögezte le ezzel szemben Mugabe elnök. – Anglia és fehér szövetségesei minden erejükkel azon fáradoztak, hogy a választásokat az ő pártfogoltjuk és ne én nyerjem meg
A legnagyobb nyertes országunk demokratikus rendszere."
A nemzetközi megfigyelők és több helybéli politikai szervezet szerint azonban a választások a félelem és megfélemlítés légkörében zajlottak le.
"A mezőgazdasági reformprogramnak gyorsabban és határozottabban kell előrehaladnia" – jelentette ki első beszédében Mugabe. Az 1992-ben elindított program keretében az ország szántóföldjeinek hetven százalékát, amely fehér farmerek tulajdonában van, újra felosztják. 2000-ben Mugabe népszavazással próbálta keresztülvinni azt a törvénytervezetet, amely kimondta volna, hogy a földterületek kárpótlási kötelezettség nélkül elfoglalhatók. Bár a népszavazás nem járt eredménnyel, helybéli fegyveresek több földbirtokost meggyilkoltak, és farmjaikat elfoglalták. A 3200 támadás eredményeként ezer földbirtok került új "tulajdonos" kezébe.
Félő, hogy a mezőgazdasági "reform" következtében az ország eddig is rossz állapotban lévő gazdasága még súlyosabb válságba kerül. Ez pedig, az országban tomboló AIDS-járvány következményeivel párosítva, könynyen a térség destabilizálódásához vezethet.
Dánia bejelentette, hogy zimbabwei nagykövetségét bezárja, és nem ad újabb fejlesztési támogatást az afrikai országnak. Ausztráliában nem ajánlják a Zimbabwéba való utazást, Svájcban pedig szintén szankciókat helyeztek kilátásba Zimbabwéval szemben.