Északi tankok Kunduz városa mellett. Győzelem közben Fotó: Reuters
"Aki terroristát támogat, az maga is terrorista. Aki a terroristáknak pénzt ad, az szintén terrorista. Aki terroristát fogad be, az is terrorista. Ennél egyértelm?bben nem tudom kifejezni magam a világ országai előtt. Aki tömegpusztító fegyvereket gyárt, hogy azokkal terrorizálja a nemzeteket, annak felelnie kell tettéért
Az Egyesült Államok ellenséges rezsimnek tekint minden olyan országot, amely terroristacsoportokat támogat vagy menedéket nyújt nekik" – mondta Bush elnök még szeptember 20-án a Kongresszus előtt elhangzott emlékezetes beszédében. Most hétfői nyilatkozatában ugyanezt a gondolatmenetet fűzve tovább, elszántnak és magabiztosnak tűnt a háború folytatását illetően, s bejelentette: Afganisztán csak a kezdet. Beismerte, hogy Oszama bin Laden elfogása valóban elhúzódhat, ám kétséget sem hagyott afelől, hogy "így vagy úgy, de elkapjuk". Az elnök szerint a terrorizmus elleni háború veszélyes szakaszba lépett, és az amerikai népnek fel kell készülnie arra, hogy ez még több áldozattal, még több katona elvesztésével jár majd.
"Szaddám gonosz. Tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik, éppen ezért újra meg kell nyitnia országa kapuit az ellenőrzések előtt" – utalt az elnök arra, ki kerülhet hamarosan a terrorizmus ellen küzdő fegyverek célkeresztjébe. Bush szerint az iraki diktátor valóságos veszélyt jelent az emberiségre, hiszen korábban is bevetett már vegyi fegyvereket, és több ízben bebizonyosodott, hogy hajlandó terrorcselekmények végrehajtására.
Szaddám 1997 óta nem engedi be az ENSZ-ellenőröket, akik azt vizsgálnák, hogy Irak betartja-e az Öböl-háború befejeztével aláírt megállapodás feltételeit, és nem gyárt-e tömegpusztító fegyvereket. Műholdas felvételek és más információk viszont alátámasztják, hogy Irak tovább folytatja a vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek előállítását.
Colin Powell külügyminiszter szerint az amerikai elnök és a nemzetközi közösség kezében számos eszköz van, amivel rákényszeríthetik Szaddámra a döntést. Bush megerősítette, hogy a kormánykörökben is csak "kényszerítő diplomáciaként" ismert módszerrel a közeljövőben felszólítják Szaddám Huszeint az ENSZ-ellenőrök beengedésére. Arra válaszolva, hogy mi történik, ha az iraki vezető nemet mond, Bush csak azt felelte: "Majd meglátja".
Irakon kívül az országa területén "bizonyos csoportoknak" menedéket adó Szíria, valamint az al-Kaida kiképző táborokat rejtő Szomália, illetve az al-Kaida csoportokat befogadó Jemen és Szudán is számíthat amerikai vadászrepülők látogatására a jövőben, annak ellenére, hogy ezen országok kormányai a szeptemberi támadást követően igyekeztek – legalábbis a látszat kedvéért – támogatásukról biztosítani az amerikai felet. A további célpontok közé bekerült a nukleáris fegyverekkel kísérletezgető Észak-Korea is, akivel Amerika jelenleg is tárgyalásokat folytat a fegyverellenőrök beengedéséről. Felmerült a Fülöp-szigetek illetve Indonézia neve is, ahol a helyi kormányokkal együttműködve kerülne sor a terrorizmus elleni harcra.
Az utolsó felvonás
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »