hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Bush egységet ígér
Harminchét nap után eldőlt a választási csata

2000. 12. 16.
Amint a latin mondaná, consumatum est, vagyis az ügy, tehát az amerikai elnökválasztás befejezést nyert. A Szövetségi Legfelsőbb Bíróság példa nélkül álló határozattal semmissé nyilvánította a Floridai Legfelsőbb Bíróság határozatát, elrendelvén a vitatott szavazatok újraszámlálásának beszüntetését, és 5:4 arányú többséggel George W. Bush texasi kormányzónak ítélte az elnökséget, aki így minden bizonnyal az Egyesült Államok 43. elnöke lesz. 



Az amerikai Legfelsőbb Bíróság épülete Washingtonban. A jogi alagút vége Fotó: Reuters

A határozat kedden késő este született meg, és a szövege olyan homályos volt, hogy még a jogász professzorok is csak üggyel-bajjal tudtak eligazodni rajta. A közvélemény – bár az emberek többsége elfogadja a Legfelsőbb Bíróság ítéletét – úgy érzi, hogy voltaképpen egy személy, egy szavazat döntötte el, ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. A dolog fonák része, hogy Gore több mint háromszázezer szavazattal többet kapott ugyan, mint ellenfele, de az elektori voksok aránya 271:267 Bush javára, mivel a törvényszék megállította a floridai szavazatok újraszámlálását, s így a déli állam 25 elektori voksa a texasi kormányzóé lett.

A Gore-tábort lesújtotta ugyan a hír, de közvetlen munkatársai és támogatói belátták, hogy a kampány véget ért, és nem tehetnek további lépéseket anélkül, hogy kárt ne okoznának saját pártjuknak. A demokraták országos bizottságának vezetője, Edward G. Rendell kijelentette: "Azt hiszem elérkeztünk a dolog végéhez." Majd annak a nézetének adott hangot, hogy Gore-nak nyilvánosan is el kell fogadnia a csata elvesztését. Robert Toricelli, New Jersey állam demokrata szenátora kifejtette: "A Legfelsőbb Bíróság ítélete vitatható volt, de végső határozatnak számít, és remélem, hogy a nép el fogja ismerni a véglegességét. Azt hiszem, George Bush nehéz körülmények között veszi át az elnökséget, így most valamennyiünk kötelessége, hogy magunk mögött hagyjuk a keserűséget, és sikerre segítsük őt. Valamennyien tanultunk valamit a kormányunkról és az Alkotmányunkról. Mindkettő gyengébb, mint képzeltük." 

A Bush-tábornak időbe tellett, mire felfogta a Legfelsőbb Bíróság lépésének horderejét. Tom Cole, a republikánus országos bizottság egyik vezetője így vélekedett: "Első reakciónk az volt, hogy több a jó újság, mint a rossz." Kay Bailey Hutchinson texasi szenátor szerint: "Az országnak szüksége volt arra, hogy a 2000-es elnökválasztás befejeződjék, és az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága meghozta azt a döntést, amelylyel ennek véget vetett. Eljött az idő, hogy egységbe kovácsoljuk az országot, és megkezdjük a hatalom békés átadását, amely nemzetünkben már kétszáz éves gyakorlat. Az Alkotmány ismét diadalmaskodott."



George W. Bush, a megválasztott elnök. Érezte, hogy győzni fog Fotó: Reuters

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!