„Hölgyeim és uraim, megcsináltuk. Gravitációs hullámokat észleltünk – jelentette be David Reitze professzor, a felfedezést produkáló LIGO kutatóintézet igazgatója a washingtoni sajtótájékoztatón. – Az univerzum először szólt hozzánk a gravitációs hullámokon keresztül. Egészen eddig süketek voltunk.”
David Reitze magyarázata szerint két közepes méretű fekete lyuk összeütközéséről van szó, ezt sikerült másfél milliárd évvel az esemény után érzékelni. A felfedezés érdekessége, hogy a gravitációs hullámok Einstein relativitáselméletéből következnek, bár ő azt jósolta, hogy ezeket nem lehet majd detektálni. (Lásd keretes cikkünket!)
Einstein elmélete a világegyetemet olyannak írja le, mint egy kifeszített lepedő, amelyre ha rátesznek egy vasgolyót, meggörbíti a teret. Minél nagyobb valaminek a tömege, annál jobban meggörbíti a teret, ennek a következménye a gravitáció. Ebben a meggörbült térben okoz fodrozódást vagy szebb nevén gravitációs hullámot, ha egy nagy tömegű objektum nagy sebességgel halad. Ilyen nagy tömegű test például egy fekete lyuk, amely valaha egy csillag volt, de felrobbanása után egy jóval kisebb méretű objektummá zsugorodott össze, amelyből már nem lép ki a fény – innen az elnevezés. A hatás erősebb persze, ha nem egy, hanem rögtön két fekete lyuk mozog, esetleg egymásnak ütközik. Ezt érzékelték most a nemzetközi kooperációban dolgozó kutatók két helyszínen is, Hanfordban és Living-stonban.